Естествените вещества не винаги са абсолютно безопасни за нашето здраве. Точно както не всичко „химическо“ е отрова.
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи
Хората често се страхуват от "хемоза", но смятат всичко естествено за по-полезно и здравословно. В действителност обаче това погрешно схващане може да струва много скъпо. Токсикологът говори за опасни вещества, които могат да се крият в обикновени и най-прости продукти.
Храни и напитки, които са токсични за кожата
Хората дори не знаят за тях
Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни
Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме
Експертът посочи като пример проучване на Германския федерален институт за оценка на риска. Там експерти попитали местните жители за това от какви токсични вещества в храните се страхуват най-много.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Оказа се, че мнозинството се страхуват от пестициди и микропластмаси в храните. Но естествените токсини в обикновените растителни храни карат половината от анкетираните да се тревожат.
Сред всички растителни токсини най-известните са опиатите - 61% от участниците в проучването са чували за тях. Кумарините са почти два пъти по-назад - 31% от участниците в анкетата знаят за тях. Но само 26% от участниците в проучването знаят за много често срещания растителен токсин соланин, който може да се намери дори в обикновените зелени картофи.
Обикновените хора практически не са назовавали пиролизидиновите алкалоиди. Напоследък обаче те стават все по-актуални. Всичко е заради онова много популярно мнение, че всичко естествено е задължително и най-здравословно.
Още: Котките пазят дома и стопаните си от зли сили и магии
10 храни, които стават токсични, ако ги претоплим
Отрова за черния дроб
Пиролизидиновите алкалоиди и техните окислени варианти все повече се превръщат в замърсители на мед, чайове, особено билкови чайове, подправки, ароматни инфузии, билкови лекарства и билкови хранителни добавки.
Освен това, свободно отглеждащите се животни често ядат каквото могат и в резултат на това алкалоидите се намират в млякото, месото и яйцата.
Защо пиролизидиновите алкалоиди са опасни? Тези вещества и техните метаболити имат генотоксичност и хепатотоксичност и този факт се потвърждава от изследвания.
Две трети от анкетираните обаче са притеснени именно заради „остатъците от добавки“, които се използват в производството на храни. И всичко това, защото те „не са естествени, а просто химия“.
И плесента е естествена, те не се страхуват особено от нея и често просто я премахват от храната. Въпреки че продуктът с нея вече е развален и не е особено безопасен, от гледна точка на токсикологията.
Но защо тогава синьото сирене се счита за изискан деликатес? Работата е там, че мухълът и плесента са различни. И същата синя плесен не е опасна за здравето на обикновените хора. Но черната плесен, която заразява къщи и сгради, може да представлява смъртна опасност.