Естествените вещества не винаги са абсолютно безопасни за нашето здраве. Точно както не всичко „химическо“ е отрова.
Още: Психолог: 5 истини за брака, които научаваме твърде късно
Още: Нумерологична прогноза според датата на раждане за 1 април 2025
Хората често се страхуват от "хемоза", но смятат всичко естествено за по-полезно и здравословно. В действителност обаче това погрешно схващане може да струва много скъпо. Токсикологът говори за опасни вещества, които могат да се крият в обикновени и най-прости продукти.
Храни и напитки, които са токсични за кожата
Хората дори не знаят за тях
Още: Обичате сирене? Ето кои видове са подходящи, ако искате да отслабнете
Още: Празнично пътуване с най-стария парен локомотив на БДЖ през април
Експертът посочи като пример проучване на Германския федерален институт за оценка на риска. Там експерти попитали местните жители за това от какви токсични вещества в храните се страхуват най-много.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Няма да им е лесно: 3 зодии ще открият трудна истина на 1 април 2025
Оказа се, че мнозинството се страхуват от пестициди и микропластмаси в храните. Но естествените токсини в обикновените растителни храни карат половината от анкетираните да се тревожат.
Сред всички растителни токсини най-известните са опиатите - 61% от участниците в проучването са чували за тях. Кумарините са почти два пъти по-назад - 31% от участниците в анкетата знаят за тях. Но само 26% от участниците в проучването знаят за много често срещания растителен токсин соланин, който може да се намери дори в обикновените зелени картофи.
Обикновените хора практически не са назовавали пиролизидиновите алкалоиди. Напоследък обаче те стават все по-актуални. Всичко е заради онова много популярно мнение, че всичко естествено е задължително и най-здравословно.
Още: Какви подправки се слагат на телешко с грах?
Още: Доза забавление: 5 идеи за първоаприлски шеги, с които да се посмеете
10 храни, които стават токсични, ако ги претоплим
Отрова за черния дроб
Пиролизидиновите алкалоиди и техните окислени варианти все повече се превръщат в замърсители на мед, чайове, особено билкови чайове, подправки, ароматни инфузии, билкови лекарства и билкови хранителни добавки.
Освен това, свободно отглеждащите се животни често ядат каквото могат и в резултат на това алкалоидите се намират в млякото, месото и яйцата.
Защо пиролизидиновите алкалоиди са опасни? Тези вещества и техните метаболити имат генотоксичност и хепатотоксичност и този факт се потвърждава от изследвания.
Две трети от анкетираните обаче са притеснени именно заради „остатъците от добавки“, които се използват в производството на храни. И всичко това, защото те „не са естествени, а просто химия“.
И плесента е естествена, те не се страхуват особено от нея и често просто я премахват от храната. Въпреки че продуктът с нея вече е развален и не е особено безопасен, от гледна точка на токсикологията.
Но защо тогава синьото сирене се счита за изискан деликатес? Работата е там, че мухълът и плесента са различни. И същата синя плесен не е опасна за здравето на обикновените хора. Но черната плесен, която заразява къщи и сгради, може да представлява смъртна опасност.