Интересно какво може да е опасно в обикновената готварска сол? Освен прекалената ни страст към солените храни, разбира се. Този продукт обаче може да съдържа и опасни хранителни добавки.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Когато купувате продукти в магазин, винаги е добре да четете етикетите, които показват съставките. Понякога можете да намерите нещо странно там. Например, в състава на обикновена бяла сол (натриев хлорид) можете да намерите добавката E536 - калиев фероцианид.
Тази хранителна добавка подобрява представянето на продукта: предотвратява слепването и образуването на бучки, а също така почти удвоява срока на годност. Освен това, може да се включи не само в бялата сол, но и в колбасите и гранулираната извара.
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Добавката E536 е често срещана, защото е много евтина и лесна за производство. Получава се от железни стружки, калиев карбонат и животинска кръв от кланици.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
При добавяне на сол с E536 към горещи ястия, тя може да се превърне в отрова - циановодородна киселина. А при предозиране може да възникнат сериозни здравословни проблеми.
Ето кои са първите признаци на отравяне с циановодородна киселина:
· диария,
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
· акне,
· дискомфорт в черния дроб и жлъчния мехур.
За намаляване на рисковете трябва да се предпочита сивата каменна, морска или хималайска сол вместо бялата сол с Е536.
10 храни, съдържащи много повече готварска сол отколкото ни е необходима
Опасно или не?
Самият калиев фероцианид (E536) има лека токсичност, но когато взаимодейства с вода по време на реакцията, се отделят токсични газове. В същото време експертите отбелязват, че все още няма данни за резултатите от биотестовете и за естеството на поведението на тази добавка по време на различни методи на обработка на веществото (например по време на пържене или варене).
И въпреки че калиевият фероцианид обикновено се използва в хранителни продукти в малки дози и само в смес с готварска сол, ако технологията е нарушена и допустимата граница в продукта е превишена, това може да представлява сериозна заплаха за човешкото здраве.
Между другото, според експерти, солта съдържа не само E536, но и E535 - натриев фероцианид.