Диетолог каза защо е опасна храната от вчера

19 август 2021, 23:35 часа

Диетолог разказа какво би се случило, ако се храните с вчерашна храна, и даде съвети на тези, които нямат възможност да готвят всеки ден.

Още: Най - зловещите пророчества на Едгар Кейси: Голяма част от Европа ще се промени само за един миг

Още: Не я изхвърляйте: 7 неща, които стара ви четка за зъби ще почистите перфектно

Добре ли е да ядете приготвеното от вчера? Какви са последиците от това? Как да съхранявате храната правилно и как да постъпите, ако няма начин да готвите всеки ден? Терапевтът и диетологът Олга Лушникова отговори подробно на тези въпроси.

Храната е източник на енергия

Храната за човек е преди всичко източник на енергия и необходим строителен материал за нормалното функциониране на организма. Полезните свойства на много продукти не се запазват за следващия ден след притопляне и стават не само безполезни, но често и опасни за организма. Ето защо е много важно ястията, които съставляват ежедневното ви меню, да са свежи и правилно приготвени.

Още: 5 сънища, които предупреждават за опасност в реалния живот

Още: 3 зодии, които могат значително да увеличат парите си след 19 април 2025

Как да съхранявате правилно

Какво трябва да правят онези, които нямат възможност да готвят всеки ден? Хладилникът идва на помощ! Но и тук има някои нюанси. Термично обработената храна, останала от последното хранене, може да се сложи в хладилника чак два часа след готвенето. Ястията с месо могат да се държат не повече от три до четири дни, но необезопасените зеленчукови салати могат да се съхраняват само за няколко часа. Лушникова съветва да увиете храната, преди да я поставите в хладилника, със стреч фолио или да я приберете в затворени кутии. И не забравяйте за правилото на съседството: суровите продукти не трябва да са на един рафт с готвените.

Как правилно да се затопли

За да може вашето ястие да запази възможно най-много полезни свойства, трябва да го затоплите правилно. Едно от важните правила е, че храната не може да бъде термично обработвана многократно: в нея се натрупват вредни вещества, а полезните умират. Например, пържените картофи в олиото съдържат транс -мазнини, които са опасни за организма, а когато се нагряват пак, количеството им се увеличава. За да се избегне това, диетолог съветва просто да прехвърлите съдържанието от голям тиган в отделен по-малък съд и едва след това да го затоплете.

Още: Кога се появяват болки в корените на косата?

Още: В кои райони на България се отглежда памук?

Месото е по-добре да не се претопля

Месото и птиците са от списъка на тези продукти, които е по-добре да не се претоплят многократно. Диетологът каза, че в пилешкото месо, например, при многократна термична обработка, структурата на протеина се изменя. В този случай продуктът е по-трудно смилаем, което може да причини тежест в стомаха. Затова диетологът препоръчва да не подгрявате за пореден път вчерашното месо или птици, а да ги добавите към салати или студени закуски.

Гответе прости ястия

Най-ефективният начин да се запазят всички полезни свойства на храната е да се готви прясно всеки път. Не се занимавайте със сложни ястия, ако нямате достатъчно време и енергия за това.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес