Цветът на очите ви се определя най-вече от късмета на генетичния жребий. Въпреки че има неща, които можете да направите, за да подобрите зрението си и да поддържате очите си здрави, няма много неща, които можете да направите, за да промените цвета на очите си.
Въпреки това цветът на ириса ви може да разкрие повече за здравето ви, отколкото си мислите. Ето какво трябва да знаете за тъмните и светлите очи, както и за всички междинни нюанси.
Още: Лекар: Помага или пречи банан при ниско кръвно?
Още: Таро хороскоп за 16 януари 2025: Яснота за Телците, спокойствие за Раците
Тъмни очи: Може да е по-малко вероятно да имате дегенерация на макулата
Цветът на очите ви може да даде представа за цялостното ви очно здраве. "Тъмният ирис блокира повече ултравиолетова светлина", казва Кристофър Куин, ОД, президент в компания в Изелин, Ню Джърси, и секретар-касиер на Американската оптометрична асоциация. "Ултравиолетовата светлина е рисков фактор за дегенерация на макулата. Допълнителната светлина, която попада в очите на хора със светли ириси, може да доведе до по-силна дегенерация на ретината."
Още: Защо се появяват винарки във виното
Още: Специалисти предупреждават: Никога не слагайте тези 9 храни и напитки на масата за вечеря
Тъмни очи: Имате по-малък риск от меланом
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Експерти съветват: 7 токсични навика, които трябва да забравите през 2025 година
Още: Тези 10 често срещани кошмара не са случайни – ето защо ги сънувате
Тъмните ириси могат да означават, че имате по-малък риск от рак на кожата - меланом. В проучване изследователите вземат ДНК проби и събират данни за излагането на слънце от близо 500 бели деца на възраст от 6 до 10 години в продължение на четири години.
Децата с ген за сините очи са били по-склонни да развият бенки в сравнение с децата без този ген. (Броят на бенките, които се появяват в детството, може да предскаже риска от меланома в зряла възраст).
Други изследвания са установили, че хората със сини или зелени очи са изложени на по-голям риск от очни меланоми, най-вероятно защото имат по-малко поглъщащ светлината пигмент, който предпазва очите от слънчево увреждане.
Независимо от цвета на очите ви обаче, винаги е добре да предпазвате очите си със слънчеви очила, които блокират от 99 % до 100 % от ултравиолетовата радиация, или с UV-абсорбиращи контактни лещи - казва Куин.
По цвета на очите се познава душата на човек
Светли очи: По-малко вероятно е да имате витилиго
Още: Знаете ли колко е широка една кола?
Още: Защо разтривките с ракия са били толкова полезни в студеното време
В проучване на Медицинския факултет на Университета в Колорадо изследователите са проследили близо 3000 души с витилиго - автоимунно заболяване, при което имунната система на човека атакува здрави пигментни клетки и причинява кожни петна.
Изследователите идентифицират 13 гена, свързани с предразположението към витилиго. Те установили, че хората с това заболяване по-рядко имат сини или сиви очи, отколкото тези без него.
От пациентите с витилиго, които всички са били от нешпанско европейско потекло, 43 % са имали тъмни очи, 30 % - зелени или лешникови, а 27 % - сини или сиви очи.
Това се различава от типичното разпределение на цветовете на очите, наблюдавано при американците от европейски произход, които не страдат от витилиго, при които 52% са със сини или сиви очи и само 27% имат кафяви или светлокафяви очи. Хората с витилиго са изложени на по-висок риск от други автоимунни заболявания като лупус, диабет тип 1 и заболявания на щитовидната жлеза.
Тъмни очи: Хората с този цвят пият по-малко алкохол
При анализ на 12 000 бели мъже и жени от Държавния университет в Джорджия изследователите установяват, че хората със светли очи пият повече алкохол и е по-вероятно да злоупотребяват с него, отколкото хората с тъмни очи. (Те са разгледали данни от едно проучване сред около 10 000 мъже затворници и второ - от проучване сред около 1 800 жени).
Но защо е тази връзка? Изследователите предполагат, че тя може да се дължи на меланина - пигмента, който прави очите по-тъмни.
Меланинът участва в електрическите връзки между мозъчните клетки.
Ако количеството меланин в окото (при тъмнооките хора е повече) корелира с количеството меланин в мозъка, това би могло да означава, че тъмнооките хора са по-чувствителни към стимули като алкохола, което означава, че те могат да се опиянят от по-малко алкохол, отколкото светлооките хора (и следователно е по-малко вероятно да прекалят с алкохола). Все пак са необходими допълнителни изследвания.