Глината е използвана в редица сфери още от древността. С нея, освен че се правят чудесни съдове и декорации, можем и да изпираме дрехи, както и да я използваме с лечебна цел.
Още: Тези сладки с овесени ядки и банан се превръщат в истински хит
Още: Чували ли сте за тигровите ядки и техните прекрасни ползи
Например ленените и вълнените прежди в древността са се изпирали с глина, египтяните са я използвали за балсамиране, а известният Луи 14. я използвал заради лечебните й свойства – при раздразнения на стомаха.
Известно ни е, че глината има разновидности, а днес ще ви разкрием кой цвят глина за какво може да ни е полезна в съвремието:
Бяла глина
Основната съставка в бялата глина е алуминият. Тя е подходяща за направате на домашни маски за лице, тъй като има изсушаващ, антисептичен, почистващ и регенериращ ефект. Бялата глина се спрява с елиминирането на токсичните вещества и затова може да се използва и като абсорбент при чревни неразположения.
Още: Ползите от ходенето бос и защо е важно да го практикуваме
Още: За приготвянето на шкембе чорба е добре да знаем тези 3 тънкости
Синя глина
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кои са най-вредните съставки в козметиката
Още: Как трябва да се готви свински черен дроб, за да е винаги мек и сочен?
Синята глина също е подходяща за нашата красота и най-вече – за по-чиста и мека кожа. Влияе благоприятно, като тонизира, успокоява, почиства и избелва кожата. Много козметици я включват в процедурите си. Освен това й действие, синята глина спомага при поддържане подвижността на ставите, нормалната функция на щитовидната жлеза и укрепване на мускулатурата.
Зелена глина
Зелената глина е богата най-вече на силиций, но и на други полезни компоненти, като магнезий, манган, фосфор, цинк, калций. Както виждате, списъкът е дълъг и тя благоприятства скалпа, като успешно премахва пърхота и активира космения фоликул, подобрява метаболизма и укрепва стените на кръвоносните съдове.
Още: Кои са най-подходящите дати за сватба през 2025 година
Още: Полезно ли е да ядем варени яйца за закуска или не
Червена глина
Червеният цвят на глината е заради наличието на големи количества меден и железен оксид. Тя също помага за елиминиране на токсините от тялото, въпреки че свойствата и са малко по-слаби от тези на зелената и бялата глина. Към тази глина може да прибегнете, ако имате дефицит на желязо, тъй като снабдява организма с него. Също така подобрява кръвоснабдяването и редуцира възпаленията и алергичните реакции. Препоръчва се употребата й след инфарктни състояния, ниско кръвно налягане, разширени вени и заболявания на нервната и ендокринната система.
Черна глина
Черната глина е известна с антицелулитния си ефект и с борбата срещу синините. Тя се извлича от тинята на морето. Има редица полезни вещества в състава си – калций, магнезий, силиций, фосфор и др., които активират метаболизма, възстановяват някои видове клетки, нормализират функциите на мастните жлези и на сърдечния мускул и се справя отлично с кожни и други възпаления.
Тайните за гладка кожа при различните нации
Жълта глина
Жълтата глина също има доста ползи за човешкия организъм. Има успокояващо и антисептично действие, бори се с депресията, балансира функцията на нервната система, елиминира токсините и укрепва имунитета. Препоръчва се на хора, претърпели инсулт, имащи хронично главоболие, остеохондроза и стомашно-чревни проблеми.