Седем дни преди Великден се отбелязва много голям празник – Цветница, през 2024 година се празнува на 28 април. Неговото църковно название е Вход Господен в Йерусалим. Този празник възпоменава последното идване на Сина Божий в Светия град, което става в навечерието на големия юдейски празник Пасха.
Още: Лазаровден и Цветница: Срещата на християнските празници и народните традиции
Легендата
Понеже Евреите имали обичай да посрещат големия празник Песах, отивайки на поклонение в Йерусалим, Иисус Христос заедно с учениците си също тръгнал натам. Но неговата цел всъщност била друга – Той отива в Йерусалим за да се изпълни божественият план за спасението на света. В този град Иисус ще бъде заловен, ще страда и с кръстната си смърт ще изкупи човечеството, а след това ще възкръсне.
Това обаче все още не знаели дори учениците му, още по-малко йерусалимските жители, които излезли тържествено да го посрещнат защото възкресил Лазар и очаквали той да бъде Месията, който ще ги избави от властта на римляните. По тази причина Исус е приветстван от хората като новия, очакван цар на Юдея – с възгласа “Осанна, осанна!” (“Спасение, спасение!”), държейки палмови и маслинови клони, които постилали по пътя му заедно с връхните си дрехи.
Символиката
Подобно на йерусалимските жители на този ден християните се стичат в храма сутринта, за да чуят празничната литургия, носейки цветя и зеленина – в българската традиция най-често това са върбови клони. Те дават и името на празника, който се нарича Връбница или Цветница. Тези клончета се възприемат и като символ на победата на живота над смъртта, над греховете и страсттите, символ на възкресението.
Според християнския обичай вярващите оставят върбовите клони и цветята, които носят, по иконите, особено върху празничната икона, а след края на литургията получават от свещеника върба, която е осветена сутринта на празника. Тези върбови клончета се занасят у дома и се поставят върху кандилото или домашната икона. Много често тези клончета се сплитат венче.
Традициите
В българската традиция съществуват различни обреди с върбовите клони и всички те са свързани с вярването в целебната им сила.
Още: Какво да не правите на Цветница?
Осветените на Цветница върбови клончета се пазят пред икона цяла година – до следващия празник. Когато донесат нови клончета, изгарят старите, хвърлят ги в градината на чисто място или ги закачват на клоните на плодно дръвче, а в някои села ги слагат в храната на добитъка.
Цветница е вторият празник през Великденските пости, редом с Благовещение, на който църквата разрешава да се яде риба. Тя може да е пържена или печена, а в някои райони я приготвят с ориз и се нарича тавалък.