„Врагът на невропластичността е мисленето на статуквото или продължаването на автопилот“, казва Дженифър Зиенц, MS, CCC / SLP, ръководител на клиничните служби в Центъра за мозъчно здраве в Тексаския университет в Далас. „Култивирането на любопитството и активният участник в живота поддържа невропластичността.“
Още: Как се празнува Коледа в Бразилия?
Още: Бъдни вечер 2024 - традиции, поверия и обичаи
Какво точно представлява невропластичността? Казано по-неспециалистично, това е способността на мозъка да се свързва и пренарежда, докато се учи и разширява познанието. Кристин Гал, доктор по медицина, невролог и професор по анатомия и невробиология в Медицинския факултет на UC Irvine’s, обяснява, че мозъкът ни съдържа специализирани клетки или неврони, които отговарят за изпращането и получаването на информация. Подобно на платка в компютър, нашите мозъци създават мрежи от неврони, които предават електрическа активност, когато се занимаваме с почти всичко. Тези такси, AKA синапси, са критични за ученето и паметта. „Сега знаем, че умствената дейност може да повлияе на„ електрическото свързване “или силните страни на тези допирни точки между клетките“, казва д-р Gall. Докато приемаме нови преживявания, създаваме навици и развиваме ново поведение, някои от тези синапси стават по-силни, докато други стават по-слаби. Когато не са ангажирани достатъчно (или изобщо), д-р Gall казва, че новите спомени няма да се формират или са забравени заедно.
Колкото повече невропластичност има мозъкът ви, толкова по-добра е паметта и познанието ви с напредване на възрастта. Да, йога и почистване на вашите килими могат да насърчат здравето на мозъка. Но опитването на нови неща, критичното мислене за преживяванията и изразяването на любопитство също са мощни упражнения за мозъка.
„Когато хората спрат да се занимават с по-дълбоко мислене, новаторско мислене, нови преживявания - каквито и да са интересите им - това води до функция статукво“, казва Зиенц. „Можем да бъдем здрави хора и да не правим нищо предизвикателно за нас, но няма да използваме невропластичността по здравословен начин.“
Още: Изненадайте любимия с най-невероятен мус от черен шоколад
Още: Ето какви са невероятните ползи от фастъченото масло
Ето още 4 упражнения за повишаване на паметта за мозъка, с опции за всяка възраст:
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
1. Активирайте вътрешния си филм (или книга) критик
Но ако искате да приведете тези синапси в действие, оставете дистанционното и наистина размислете върху това, което наблюдавате. „След филм спрете и помислете за всички по-големи съобщения или теми, които бяха предадени“, казва Зиенц. „Докато мислите за абстрактни концепции, ще ангажирате фронталната си мрежа.“ Независимо дали става въпрос за филм, книга или целия първи сезон на Бриджъртън, активирайте вътрешния си критик и отделете няколко минути, за да анализирате уроците и по-големите концепции, които току-що сте консумирали. Още по-добре, гледайте с приятел и обсъдете какво ви е харесало, как сте се почувствали и какво сте научили. Това ще ви помогне да бъдете остри в дългосрочен план, вместо винаги да пазите пасивно.
2. Имате деца? Включете ги с упражнения за мозъка
Още: Гулията ни носи тези 7 невероятни ползи - ето кои са те
Още: Каква е причината да не се раздига масата на Бъдни вечер?
Никога не е рано да започнете да укрепвате невропластичността. За родители с деца се препоръчва провеждането на смислен разговор след училище или около масата за вечеря. „Обичам да моля собствените си деца да описват деня си с три различни думи“, казва тя. „Дори и да не са най-сложните понятия, това ги кара да спрат и да се замислят. И това е начин родителите да се ангажират с децата си, което им помага да изградят увереност във взаимодействието с възрастните. " Насърчавайте децата си да използват различни думи всеки ден. Ако често се връщат към прилагателни като „скучен“ или „дълъг“, кажете им да опишат дните си с други думи. Накарайте ги да мислят извън кутията, по-добре ще ангажират мозъка им и ще огънат тези мускули, изграждащи паметта.
3. Мислете като репортер
Това е версията за възрастни на предишния съвет: вместо да описвате деня си с три думи, опитайте се и да го съкратите в заглавие. „Помислете как бихте кондензирали сложна идея в провокативно или завладяващо изявление“, казва Зиенц. Нашите фронтални мрежи, които отговарят за сензорните, двигателните и когнитивните функции, се активират, когато сме принудени да мислим сбито. Това би трябвало да надхвърля само посочването как сте преминали деня си - проявете креативност към това как обобщавате преживяванията си, за да използвате по-добре тази мозъчна сила.
4. Получете различна перспектива
Естествено е да се обградим с приятели, които имат едни и същи възгледи или да превъртаме новини, които са в съответствие с нашата политика. Повечето от нас търсят информация, която подкрепя нашето собствено мислене, но тази ехо камера може да хвърли мозъка ни във функция статукво. Вместо това, целенасочено участвайте в разговори с други, чиито възгледи се противопоставят на вашите собствени.