Ако сте постоянно жадни, трябва да разберете защо се случва това.
Още: Стихотворение на деня, 24 януари, от Дамян Дамянов
Още: Защо се смята, че зелевата супа помага за отслабване?
Ясно е, че ако сте имали изтощителна тренировка, прекарали сте половин ден в почистване на апартамента, или през лятото - изпотявайки се под горещото слънце, тялото ще има нужда от допълнително количество течност. Тялото е 70% вода и е много чувствително към липсата й, а това ще се изрази в постоянни сигнали за да я възстановите.
Ако не получавате течности ще се дехидратирате, което често е придружено с умора, слабост и световъртеж. За да избегнете подобни неприятности, опитайте се да утолите жаждата си.
Някои хора смятат, че трябва да се пие вода само когато сте жадни, но това не е вярно. Жаждата, като правило, е сигнал за дехидратация, която е напълно нежелателно да се получава.
Още: Червено вино при високо кръвно – кога помага и кога вреди?
Още: Знаците, с които починалите общуват с живите си близки
Понякога жаждата не изчезва, независимо колко вода поемате през деня. Може би защото нещо се случва с тялото ви, време е да го обсъдите с Вашия лекар.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 100 гр от това и пералнята ще стане като нова
Още: Какъв църковен празник е на 24 януари - традиции и обичаи
Хроничен стрес
По различни, но обикновено добре известни причини, надбъбречните жлези започват да произвеждат хормони на стреса, което може да доведе до замаяност, тревожност и силна жажда. Единственото дългосрочно решение на проблема е да се отпуснете и да се научите да се изключвате от преживяването.
Месечен цикъл
Още: Какви подправки е най-добре да се слагат на свинското месо
Още: Какво е казал Петър Дънов за постоянната консумация на кафе?
Нивата на половите хормони естроген и прогестерон влияят на баланса на течностите, както и на загубата на кръв.
Проблеми с щитовидната жлеза
Щитовидната жлеза е отговорна за производството на хормони, които помагат за регулиране на енергията, телесната температура и други важни функции. Симптомите на проблеми, които трябва да се обсъдят с лекар, са безпокойство, изпотяване, сухота в устата.
Диуретичен ефект на всякакви лекарства или продукти
Храната, напитките и диуретиците причиняват жажда, защото принуждават тялото да губи повече течности от обикновено. Най-често срещаните примери са кафе, чай и алкохол.
Диабет
Диабет тип 1 и тип 2 увеличават риска от дехидратация, особено ако не сте наясно с проблема. Когато нивата на кръвната захар са твърде високи, тялото принуждава бъбреците да работят по-усилено, за да се отърват от излишната глюкоза.
Нисковъглехидратни диети
Въглехидратите задържат течности в тялото (1 g въглехидрати свързва около 4 g течност) и ако намалите количеството на консумираните въглехидрати, тялото губи влага и реагира като ожаднява.
Бременност
Неразумната жажда и постоянните позиви са често срещани симптоми на бременност. През първия триместър обемът на кръвта в тялото се увеличава, което кара бъбреците да отделят повече течност. Честите набези до тоалетната могат да провокират дисбаланс на течностите в тялото, който трябва да бъде възстановен - но със сигурност под наблюдението на лекар.