Наскоро загорялата тенджера може да се почисти с импровизирани средства, а старите, упорити въглеродни отлагания реагират по-добре на домакинските химикали. Въпреки това, при избора на почистваща смес се взема предвид не само „възрастта“ на замърсяването, но и материалът, от който е изработен съда.
Ето как да почистите загоряла тенджера, без да навредите на покритието или основния материал.
Как да почистите загоряла тенджера с традиционни методи
Народните методи използват прости и достъпни средства. Същите, които винаги са ни под ръка. Повечето от тях не са в състояние да навредят дори на най-чувствителните покрития като тефлон, но трябва да се нанасят правилно: с дунапренени гъби или мека кърпа. Не използвайте метални четки или търкалки.
Сред най-простите и ефективни начини са:
1. Кипящ сапунен разтвор
Налейте вода в тенджерата и добавете шепа натрошен сапун за пране: можете да го настържете или да го рендосате с нож. Сапуненият разтвор се загрява до 100°C и се вари 30 минути. След това изпразнете съда и го третирайте с препарат за миене на съдове.
Още: За какво да внимаваме при готвене в медни съдове?
Ако изгорелите остатъци са се отделили напълно по време на процеса на варене, можете да направите окончателно почистване без гъба. Но все пак трябва да изплакнете обилно с вода.
2. Разграждане на въглеродни отлагания с оцет и сода
Разредете оцет с концентрация 9% с вода в съотношение 1:1 - обемът трябва да е такъв, че да покрие всички загорели места. След това оставете разтвора да заври, изключете котлона и добавете 2-3 супени лъжици сода.
Още: Какво никога НЕ трябва да миете в съдомиялната ?
След като сместа спре да цвърчи, покрийте тигана и оставете за 10 минути. След това изплакнете и отстранете останалата омекнала плака.
3. Избелване с лимонена киселина
Лимонената киселина не се справя с прекалено плътен дебел слой въглеродни отлагания, но лесно премахва следите от него. За да направите това, напълнете съда с вода, добавете прах 1 супена лъжица на 1 литър вода и варете 15 минути.
След това оставете разтвора да се охлади, измийте дъното и стените с обикновен препарат за съдове.
Още: Задължително направете това с новите тенджери и тигани, преди да започнете да готвите в тях
4. Почистване с активен въглен
Смелете таблетките и разредете с вода до консистенция на гъста каша. Нанесете сместа върху всички загорели места и оставете за един час.
Въгленът не отделя въглеродните отлагания от повърхността, а само ги омекотява. Следователно, след това ще трябва да почистите стените и дъното с твърдата страна на гъбата.
5. Разтваряне на загорели частици с Кока Кола
Тук всичко е просто: изсипете колата в тигана, оставете за един час, след това я излейте и проверете гъвкавостта на отлаганията. Като правило, след избърсване с гъбата те изчезват. Ако не се получи, повторете обработката.
Напитката разтваря добре мазнините и се справя с много видове замърсители. Но най-добре се бори със следи от загоряло мляко и млечни каши.
6. Със сол
Още: Какви тънкости има готвенето в алуминиеви съдове?
Много хора успяват да почистят загоряла тенджера със сол, тъй като тя абсорбира добре мазнината и е лек абразив. Въпреки това, трябва внимателно да я използвате като почистващ прах, за да не повредите тенджерата: незалепващо покритие, емайлирана повърхност и гладка стомана са чувствителни към този метод. По-щадящ метод е да кипнете физиологичния разтвор за 25-30 минути. Пропорции: 5 супени лъжици сол на 1 литър вода.
7. Таблетка за съдомиялна
Друг често срещан вариант е почистването с таблетка за съдомиялна машина. Той е ефективен, но изисква повишено внимание: трябва да се уверите, че производителят ви позволява да миете тенджерата в съдомиялна машина и да защитите ръцете си с ръкавици. Таблетките съдържат разяждащи вещества.
Как да почистите загоряла тенджера с професионални продукти
От разнообразието от продукти в магазина трябва да изберете тези, които имат специално предназначение. Универсалните почистващи препарати, както и продуктите, основаващи се на основата на хлор, е най-добре да оставите за други цели: първо, те не са толкова ефективни, и второ, те могат да останат по стените на съдовете. Това е особено опасно, ако материалът е порест.
Когато говорим за продукти със специално предназначение, имаме предвид съединения за отстраняване на въглеродни отлагания, сажди и загорели мазнини.