Според последни проучвания този вид змия може да се ориентира перфектно и лесно се връща там, откъдето е преместен например.
Бирманският питон е известен като една от най-големите змии в света и населява предимно тропическите и субтропически части на Южна и Югоизточна Азия, но се приспособи сравнително отскоро и в блатата на известния национален парк Евърглейд в щата Флорида, САЩ, вероятно след като е бил изпуснат от невнимателни собственици.
Този питон е близо до върха на хранителната верига и просперитетът на вида във Флорида вече заплашва местното биоразнообразие.
Изследователите залавят шест от тези влечуги, поставят ги в непрозрачни кутии и ги пренасят, за да ги пуснат от различни разстояния между 21 и 36 километра. Благодарение на малък предавател, те проследяват движението на питоните и измерват пътя и скоростта им.
След като са освободени, змиите незабавно са се отправили обратно към мястото, на което са заловени. Пет от животните са открили обратния и са се озовали близо до целта с разлика от пет километра. По неизвестни причини, малко преди да се прибере, шестият питон променил посоката.
Питоните пътешествали между 94 и 296 дни, като показали "ясно определена решимост да се върнат у дома", показва изследването, публикувано в списанието Biology Letters на Британската академия на науките, пише БГНЕС.
За първи път такова чувство за ориентация, чийто произход остава мистерия, се идентифицира при змии.