Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Биолозите разкриха тайната на майчиното мляко

21 април 2016, 07:45 часа

Биолози от Института по физиология на университета в Цюрих са публикували статия, в която са установили, че майчиното мляко на човека вероятно се явява едно от най-сложните по състав сред всички бозайници.

То съдържа повече от 200 различни захари, което доста превишава количеството им в кравето мляко. Обзорът е публикуван в сп. Trends in Biochemical Sciences.

Учените смятат, че съставът на млякото, както и измененията в него по време на кърменето, са свързани с имунната система на новороденото и развиващия се стомашен микробиом – популация от микроорганизми в стомашно-чревния тракт.

Захарите в млякото не са предназначени за хранене на новороденото. Тъй като организмът на току-що роденото дете е стерилен откъм бактерии, то въглехидратите са предназначени за култивирането му със стомашни микроорганизми.

Освен това млякото е богато на антитела и молекули, които забавят ръста на патогени, а също активират белите кръвни телца на новороденото.

След месец, когато при детето започне да се формира придобитият имунитет, съставът на кърмата се променя и нивото на майчини антитела спада с повече от 90%.

Намалява и разнообразието на захари, но се повишава количеството на мазнини и други хранителни вещества, поддържащи растежа на детето.

Независимо от многото полезни функции на кърмата децата могат да растат здрави и без кърмене. Но майчиното мляко е способно да снижи детската смъртност и значително намалява риска от стомашни и дихателни инфекции.

Според учените, макар кърмата, която се явява продукт на милиони години еволюция, да притежава оптимален за новороденото състав, остава неизвестно какъв трябва да е оптималният срок на кърмене. Засега това решават майките.

 

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес