Коварният протеин все още е причина за разногласия и спорове сред много учени, лекари, диетолози, блогъри, апологети на здравословния начин на живот и скептично настроени граждани. Докато някои се съмняват в опасностите от глутена, други се опитват да оцелеят, като го премахнат от диетата. Тези, които са били диагностицирани с непоносимост към глутен, прекарват дни и дни в изучаване на тематични уебсайтове и търсене на продукти без глутен по рафтовете на магазините.
Разговаряхме с различни експерти за това какво е глутен, къде се намира, защо е опасен и дали е възможно да се намерят продукти на нашия пазар, които не го съдържат.
Същността на проблема
Глутенът е растителен протеин, който се намира в зърнените култури (ечемик, ръж и пшеница), следователно в повечето брашна, хлебни и сладкарски изделия. Според ендокринолози такива продукти са много опасни за страдащите от цьолиакия: това автоимунно заболяване засяга червата и не позволява на веществото да се абсорбира напълно. Заболяването обикновено е придружено от дисфункционални чревни разстройства, болки в корема, загуба на тегло, обща слабост и анемия. Диагнозата може да се потвърди с помощта на лабораторни изследвания: кръвни изследвания, биопсия на чревна лигавица и други допълнителни методи.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
Но напоследък все повече хора страдат от индивидуална или скрита непоносимост към глутен, като причината не е непременно в целиакия. Учените все още не са стигнали до ясно заключение по този въпрос. Няма подробни проучвания или надеждни статистически данни по темата за индивидуалната или скритата непоносимост към глутен.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
При някои глутенът причинява перфорация и кръвоизлив на червата с последващо увреждане, а при други може само да провокира ферментация и образуване на газове. Възможни са и различни проблеми под формата на летаргия и дискомфорт в ставите. Подобни симптоми са причина да се изследвате за непоносимост към глутен. Ако резултатите са положителни, е необходимо да промените обичайната си диета, като напълно премахнете глутена от нея.
Ето защо диетата без глутен не е полезна за всеки
Какво не можете да ядете?
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
За да намалите риска от навлизане на глутен в тялото ви, трябва ясно да разберете кои храни трябва да избягвате. Според диетолози производителите често добавят глутен, за да намалят производствените разходи, където е възможно, поради което той се намира в най-неочакваните на пръв поглед продукти. Кои?
Колбаси. Това са колбаси, варени, пушени и полупушени колбаси, виенски колбаси, шунка, кайма, желета, желирано месо, пастети и месни питки. Глутенът е добавен поради неговите адхезивни свойства, които придават формата и красивия вид на продукта.
Замразени полуготови тестени продукти - Тестото обикновено се прави от пшенично или ръжено брашно, а глутенът помага на плънката да не се разпада.
Хлебни изделия. Това включва тестени изделия, хляб, пайове, бухти, понички, гевреци, крекери, бисквити, хлебни пръчици, направени от пшенично, ръжено и ечемичено брашно.
Сосове: доматено пюре, кетчуп, майонеза. За да им се даде вискозитет, се добавя нишесте, което съдържа растителен протеин.
Сладкарски изделия. Това са бисквити, торти, сладкиши, шоколад, бонбони, меденки, вафли, халва, конфитюр, блатове, карамел, мъфини. Всеки продукт съдържа пшенично или ръжено брашно или нишесте.
Бира напитки. Бира или ейл се приготвят с добавяне на ечемик.
Млечни продукти. Фабрично произведени кисели млека и сладолед. Всичко, което се произвежда индустриално.
Месни полуфабрикати и консерви. Консервантът присъства в тези продукти възможно най-много.
При такова широкомащабно използване на глутен в хранително-вкусовата промишленост възниква въпросът: как хората с непоносимост към това вещество да не умрат от глад? Има ли алтернатива и с какво се замества например у нас? Диетолозите са убедени, че спасението на страдащите от непоносимост към глутен се крие в естественото здравословно хранене и закупуването на продукти, обозначени като безглутенови (но само от доверени доставчици).
Как да разберете дали имате цьолиакия или непоносимост към глутен?
Продукти без глутен
Зеленчуци (краставици, домати, чушки, тиквички, тиква, патладжани, репички, всички видове зеле, артишок), бобови растения (грах, боб), кореноплодни (цвекло, моркови, ряпа, картофи), зеленчуци.
Прясно натурално месо, приготвено по всякакъв начин. По-безопасно е да го купувате от фермери или от пазара, вместо от супермаркети.
Мляко и ферментирали млечни продукти. Това включва заквасена сметана, кефир, кисело мляко, ферментирало печено мляко, бифидо продукти, извара, сирене, масло. Важно е да обърнете внимание на производителя и надписа „без глутен“ на опаковката. Киселото мляко също може да не го съдържа, ако е приготвено у дома.
Прясно птиче и риба. Разбира се, ако не са закупени замразени или във вакуумна опаковка.
Всички плодове без изключение.
Растително масло - слънчогледово, царевично, соево, зехтин.
Яйца.
Ядки и слънчогледови семки.
Царевица, елда, ориз и, съответно, брашно и продукти, произведени от тези зърнени култури. А също и всичко, което може да се приготви от тях. Елдата е източник на въглехидрати и най-голямо количество протеини сред зърнените култури, както и на желязо и витамини от групата B. Освен зърнените храни можете да използвате брашно от елда и печени изделия. Оризът съдържа повече въглехидрати и по-малко протеини.