На пръв поглед може да изглежда, че най-голямото потребление на ток трябва да бъде осигурено от тези устройства, които работят по-дълго от другите по отношение на продължителността: различни видове LED лампи, тъй като в повечето домове те са включени за поне пет часа на ден в топлия сезон и около осем - в студа.
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 7 януари /валутен калкулатор/
Разбира се, в този контекст ние изхождаме от факта, че хората отдавна са изоставили изключително разточителните крушки с нажежаема жичка и използват LED източници за всякакви цели. Съвременната осветителна техника, базирана на полупроводници, е изключително икономична и следователно, дори ако работи денонощно, осветителното оборудване няма да се конкурира с тези устройства, които ще бъдат изброени по-долу.
1. Климатици и отоплителни уреди
Още: Фактите за „най-евтиният ток“, „зелен диктат от Брюксел“ и още митове за въглищните централи
Климатичното оборудване е група, която оглавява класацията на най-енергоемките уреди в дома. Климатиците и нагревателите ефективно осигуряват комфортна вътрешна атмосфера, но в същото време консумират голямо количество електроенергия. За да намалите тази стойност, можете да използвате програмируеми термостати: това решение ще направи много лесно поддържането на оптимална температура само в онези зони или помещения, където прекарвате по-голямата част от времето. Също така се препоръчва да се инсталират енергийно ефективни модели климатици и да се използват нагреватели с модерни термостати - най-добре чисто електрически или керамични панели.
Още: Фразите за живота, които всеки изпитва рано или късно на свой гръб
Още: Стихотворение на деня, 7 януари, от Пейо Яворов
2. Бойлери
Бойлерите са друг вид уреди, които консумират значително количество електроенергия. Те се използват за затопляне на вода, която използваме за душ, миене на съдове и други битови нужди. За да намалите консумацията на енергия, можете да инсталирате изолиран резервоар за бойлер, за да намалите топлинните загуби и да наблюдавате температурата на водата. Също така си струва да обърнете внимание на използването на нискотемпературни режими на пране и използването само на необходимото количество гореща вода.
3. Хладилници и фризери
Още: Няма значение колко ще струва токът: Аргументът на Димитър Манолов да пазим "Мариците" (ВИДЕО)
Още: Каква е разликата между автомобилите на дизел или бензин?
Още: Голям църковен празник иде утре, 7 януари, спазват се редица традиции и обичаи
Хладилниците и фризерите работят 24 часа в денонощието, значително повече от осветлението, което ги прави едни от най-големите консуматори на енергия в дома. Тук спасява само едно обстоятелство: тяхната специфична почасова консумация не е много голяма, което означава, че големи числа се натрупват само заради броя на работните часове. За да намалите консумацията на енергия, трябва да избирате хладилници с висока енергийна ефективност, да ги размразявате редовно и да ги поставяте на хладни места, далеч от източници на топлина. Също така е необходимо правилно да организирате храната вътре в хладилника, за да осигурите ефективна циркулация на въздуха и да я поддържате студена, без да е необходимо постоянно да охлаждате съдържанието.
4. Перални и сушилни машини
Такова оборудване е неразделна част от нашето ежедневие и най-често хората изобщо не се замислят за реалния разход на енергия по време на работата му. Всъщност съвременните хора перат доста често, като го правят редовно и в режими, които далеч не са оптимални. За да спестите енергия, се препоръчва да перете дрехите на ниска температура, да зареждате напълно машината и да използвате енергоспестяващи режими, ако има такива. Можете също така да сведете до минимум използването на сушилни, като ги използвате само за специфични задачи. Много по-оптимално е да зададете не много висока степен на центрофугиране в пералнята от самото начало и след това просто да окачите прането на сушилни, така че да изсъхнат естествено.
Още: Пчелар: НЕ съхранявайте меда на това място, става безполезен
Още: Трапеза за Ивановден: Какво трябва да присъства по традиция на нея
5. Фурни и печки
Още: Окончателно: ЕС одобри намаляване на потреблението на енергия до 2030 г.
Електрическите фурни и печки, използвани за готвене, също консумират доста. Когато избирате печка, трябва да обърнете внимание на модели, които използват енергийно ефективни технологии, както и да използват капаци на тенджери и тигани, за да задържат топлината при готвене и да намалят времето на процеса. Ако имате голямо семейство и поради това трябва да готвите много често, не пестете закупуването на кухненски уреди с най-висок клас на енергийна ефективност. Тази инвестиция ще ви се изплати много бързо. Освен това не забравяйте, че използването на микровълнова фурна изразходва много по-малко енергия и трябва да се използва за затопляне на храна. И накрая, много хора успешно готвят прости ястия в същата микровълнова фурна и този подход наистина е много рационален по отношение на крайните енергийни разходи.