Арктика се затопля три пъти по-бързо от планетата като цяло между 1971 и 2019 г., което е по-висока скорост, отколкото се смяташе досега, предупреди научен доклад.
Шансовете ледът да изчезне изцяло през лятото - преди да замръзне отново през зимата - са 10 пъти по-големи, ако температурата на Земята се повиши с 2 градуса по Целзий, отколкото ако се повиши с 1,5°С, поставените цели от Парижкото споразумение, предава БГНЕС.
Тревожните данни са част от доклад на Програмата за наблюдение и оценка на Арктика (AMAP), публикуван за целите на министерско заседание тази седмица на Арктическия съвет в Рейкявик, събиращо държави, граничещи с региона.
"Важна актуализация е, че нарастването на средната годишна температура на повърхността в Арктика (суша и океан) между 1971 и 2019 г. е три пъти по-високо от нарастването на средната глобална стойност за същия период. Това е по-високо от съобщеното в предишни оценки на AMAP," твърдят авторите на доклада.
В предишната актуализация през 2019 г. се посочва, че средногодишното затопляне в Арктика е „повече от два пъти от средната стойност в световен мащаб, с по-голямо увеличение през зимата“.
За по-малко от половин век, от 1971 до 2019 г., средната годишна температура на Арктика се е повишила с 3,1°С в сравнение с 1°С за планетата като цяло, според актуализирания доклад.
"Вероятността за безледово арктическо лято е 10 пъти по-голяма при сценарий за глобално затопляне с 2 градуса в сравнение със сценарий 1,5 градуса", казват изследователите.
Според прогнозите, цитирани в доклада, до края на века се очаква средните температури в Арктика да се повишат с между 3,3 и 10 градуса над средните за периода 1985-2014 г., като крайната цифра зависи от бъдещите емисии на парникови газове.