Археолози откриха доказателства за съществуването на подземен лабиринт под древните руини на Митла в Оахака, Мексико. Смята се, че този лабиринт, за който преди се е смятало, че е легенда, е вратата към подземния свят на сапотеките - Лиобаа, или "място на покой". Древният народ сапотеки го е смятал за свещено място.
Според „Popular Mechanics“ изследователският екип на проекта Лиобаа открива, че митът е истина, след като открива система от пещери и проходи, за които се смята, че са легендарната задна врата към ада. Усилията са в сътрудничество между проекта "Археологически изследвания и проучвания" (ARX), Мексиканския национален институт по история и антропология (INAH) и Националния автономен университет на Мексико.
Използвайки смесица от древна легенда и съвременна технология, екипът казва, че "откритията потвърждават съществуването на обширни подземни камери и тунели под църковната група на древните руини". Това е точното място, цитирано в колониалните документи и смятано от местната традиция за вход към големия подземен храм на Лиобаа.
Според изследователския екип откритията, които включват доказателства за по-ранна строителна фаза на Двореца на колоните, се очаква да направят революция в разбирането за древните руини на Митла в Мексико. Тези руини са известни със своите пет отделни групи от структури. Групата на колоните и групата на църквата са претърпели мащабна реставрация и най-накрая са отворени за обществеността.
Археолози изследват подземния свят на Митла – "Мястото на мъртвите"
По-нататъшният анализ на данните разкрива наличието на два подземни прохода, движещи се в посока изток-запад, разположени под повърхността. По време на проучването си под основния олтар на католическата църква екипът открива и голяма празнота, която изглежда е свързана с друга геофизична аномалия, разположена северно от църквата.
Най-вълнуващото откритие е каменна врата, която води към необяснима пещера, простираща се на изумителна дълбочина около 100 метра навътре земята. Това подземно пространство се отличава с пресичащи се коридори и покрив, поддържан от колони, което още повече засилва интригата на откритията.
Проектът ARX планира да възобнови проучванията си през септември 2023 г. с надеждата да открие още подземни камери.
Интересен е фактът, че Франсиско де Бургоа, доминикански летописец от XVII в., предоставя подробен разказ за своята експедиция за древни руини през 1674 г. заедно с група испански мисионери. Заедно те изследват подземни храмове и разкриват серия от четири свързани помежду си камери, където откриват погребения на жреци и царе на Теозепотлан.
Предполага се, че мисионерите са вярвали, че подземният лабиринт е вход към ада, и са взели мерки да запечатат мястото.