Докато навлизаме все по-дълбоко в есента и времето става все по-студено, ставаме все по-уязвими за сезонните заболявания. Въпреки че няма място за паника – миенето на ръцете и другите здравословни навици допринасят за спирането на болестите. Един от начините да подпомогнем имунитета си е да се храним балансирано, като поддържаме диетата и хранителния си прием разнообразни през цялата година. Стремете се да ядете разнообразни храни в ярки цветове, които ще ви предложат витамини, които може да не получите през останалата част от годината.
Куркума
Въпреки че лате с тиквени подправки може да изглежда страхотно във вашата емисия в Instagram, по-топлата зимна куркума също ще даде тласък на имунната ви система. Можете да я добавите към къри или ястия с ориз, но това няма голям ефект. Много е добър домашният чай от куркума през зимата. За да го направите, просто добавете куркума и канела към гореща вода на вкус, след което добавете резен лимон – можете да го подсладите леко с кленов сироп, ако желаете.
Куркумата съдържа куркумин, активна съставка, която според проучванията е мощен антиоксидант, известен със своите противовъзпалителни свойства.
Къдраво зеле
Листните зеленчуци като къдравото зеле осигуряват на тялото фолиева киселина, която според някои проучвания може да помогне при депресия, както и при дефицит на фолиева киселина, свързан с лошо настроение. Витамините от група В, които ще получите от листните зеленчуци като къдраво зеле и бяло зеле, са наистина добри за нашия мозък, когато става въпрос за борба с лошото настроение. Ниските нива на витамини от група В като В12 и витамин В6 също са свързани с депресия. Каква по-добра причина да добавите малко зеле към смутито си? Можете също така да опитате да си приготвите зелева салата.
Покълнали семена от броколи
Кълновете съдържат едни от най-високите нива на антиоксиданти от всички зеленчуци, включително вещество, наречено сулфорафан, което проявява непреки антиоксидантни ефекти. Доказано е, че това здравословно съединение стимулира имунния отговор, предизвиква противовъзпалителни реакции и намалява шанса за оцеляване на определени бактерии – това е суперхрана! Кълновете от семена на броколи са наистина лесни за отглеждане. Просто ги накиснете и изплакнете за една нощ три пъти.
Пълнозърнест хляб
Важен начин да подкрепите имунната си система през зимните месеци е чрез увеличаване на приема на фибри, а пшеницата обикновено се прибира през есента (пълнозърнеста пшеница означава цялото зърно, включително влакнестата външна обвивка). Може и да не знаете, но 70% от имунната ви система е в червата. Когато ядете фибри, те се разграждат от добрите бактерии, за да произвеждат късоверижни мастни киселини и те комуникират директно с вашата имунна система. И така, колкото повече фибри ядете, толкова повече късоверижни мастни киселини произвеждате, което прави чревната ви по-здравословна среда. Една от основните храни, които вашите здрави чревни бактерии наистина обичат да разграждат, са фибрите.