Ако постоянно мислите за храна и хапвате често и излишно, то невинаги е защото сте лакоми или ви е скучно, а може под това да се крият сериозни медицински проблеми и заболявания. В основата им стои именно непременната нужда постоянно да хапваме нещо и пак да се чувстваме гладни. А ето и какво може да причини постоянен глад:
Още: Късметлии: Тези 3 зодии ще бъдат най-щастливи през април 2025
Още: Всичко, което трябва да знаете за позитивното родителство и как можем да го практикуваме
Депресия
Голяма част от хранителните разстройства са пряко свързани с напрежението, стреса и депресията. Когато серотонинът - хормонът на щастието, е в твърде ниски нива, ние се опитваме да си го набавим чрез храната. Именно оттам идва постоянното желание да хапнем нещо сладко например.
Стрес
Още: Ето за какво всъщност служи непухкавата част от кърпите
Още: Знаете ли кое е родното място на Виктор Юго?
Стресът е изключително вреден за нашето здраве, но в днешно време е твърде трудно да стоим далеч от него. При завишени нива на стрес се увеличават нивата на хормона кортизол, който ни приканва да преяждаме, без дори да сме били гладни. По този начин трупаме запас от излишни мазнини, които тялото ни трудно може да изгори.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Кое е най-старото име на Видин?
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 април /валутен калкулатор/
Хипертиреоидизъм
Или по-просто състоянието ни е познато като повишена функция на щитовдината жлеза. Едни от симптомите са хронична умора и отпадналост, отслабване без причина, прекомерено потене, постоянно чувство на глад. Разбира се, тези симптоми не са присъщи само на това състояние и при наличието им задължително трябва да се консултирате с лекар.
Затлъстяване
Още: Стихотворение на деня, 2 април, от Дамян Дамянов
Привикването с големите голичества храна ни кара постоянно да искаме още и още. Стомахът ни се разширява и не можем да усетим момента на наяждането. Колкото повече мастна тъкан има в тялото ни, толкова се понижава чувствителността на клетките към хормоните, отговорни за контрола на обмяна на веществата.
Хипогликемия
Понижената кръвна захар също може да доведе до чувство на постоянен глад. Други симптоми са прилошаване, дори понякога се наблюдават и припадъци. В такъв случай, за да предотвратим състоянието, често прибягваме към храната, която ни снабдява с необходимата енергия.
Диабет
Диабетът от тип 1 и 2 може също да причинява непрекъсната нужда от храна. Подобно на горния пример, при понижаване нивата на кръвна захар, ние имаме нужда да хапнем нещо, за да ги нормализираме. При високи нива на инсулин и глюкоза обаче можем да влошим състоянието си.
Диабетиците доста често се чувстват изключително гладно, тъй като клетките в организма не могат правилно да превръщат всички хранителни вещества, които се поемат, в енергия. Вместо това те биват превърнати в мазнини, които повлияват негативно на килограмите и формата ни.
При диабетиците нивата на кръвната захар често се менят, което отново предизвиква нуждата от храна.
ВНИМАНИЕ! Статията е само с информативна цел! При съмнения относно Вашето здраве задължително се консултирайте със специалист!