Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако ще пишете на кулинарни теми в Русия, внимавайте с езика - да не станете чуждестранен агент

19 януари 2018, 14:29 часа

Ако пишете кулинарен блог в Русия, трябва много да внимавате дали не публикувате рецептите на английски език. Или на френски. Или италиански. Или испански. Въобще, на всякакъв език, различен от руския.

Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер

Още: Как да включим червеното зеле в менюто си и какви са неговите ползи

Причината е в приетия и утвърден в края на ноември миналата година закон за медиите, според който чуждестранна медия може да бъде заклеймена като чуждестранен агент, съобщава EU vs Disinfo – официалният инструмент на ЕС в борбата с руската пропаганда. Припомняме, че съгласно този закон за „чуждестранно средство за масова информация" може да бъде призната "чуждестранна структура", която разпространява "предназначени за неограничен кръг лица печатни, аудио-, аудиовизуални или други съобщения и материали." Ако дадена медия бъде посочена за „чуждестранен агент“, всяка медия в Русия е длъжна да го уточнява, когато цитира информация от въпросната медия.

С други думи, ако пишете кулинарен блог, то трябва да посочвате дали не вземате информация от „чуждестранен агент“, ако черпите данни от международен, а не руски източник.

Всъщност терминът „чуждестранен агент“ е добре познат на руското общество. Още от 2012 година неправителствените организации в Русия трябва задължително да се определят за такива, ако получават чуждестранно финансиране.

Още: Неща, които едно дете никога няма да прости на родителите си: Дори когато са стари и немощни

Още: Гъвкава диета - гъвкаво ядем каквото си искаме

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес