Независимо колко завидни са кулинарните ви умения, то понякога оризът не се получава така, както на вас ви се иска. Възможно е или да слепне и да се превърне в каша, или да остане хрупкав и неприятен за похапване.
Ако обаче сте наясно с тези 3 стъпки, които ще ви посочим в днешната статия, то невъзможно е крайният резултат да не е перфектен.
Ето какви са стъпките, през които задължително трябва да преминете:
• Оризът се изплаква и накисва;
Важно е оризът да бъде изплакнат няколко пъти със студена вода. Две са причините, поради които тази стъпка не бива да се пропуска. Много от фирмите производители добавят талк към самия продукт, а другата причина е – да се отмие нишестето, което всъщност е виновник за залепването.
По-старият ориз се накисва за половин час. Водата след това трябва много внимателно да се отцеди.
Ето защо кафявият ориз е по-полезен от белия
• Метод на готвене;
Най-разнообразни са начините, по които можете да си приготвите ориза. Абсорбирането, разбира се, е най-лесният от тях.
Този метод е предпочитан, защото от вас не се изисква да правите нищо специално, освен да добавите точното количество вода. Тук обаче трябва да сте пределно наясно с точните пропорции ориз – вода. На една чаша дългозърнест ориз се слага до 1 – ¾ чаши вода.
• Оризът трябва да си почине.
Когато сготвите ориза, задължително го оставете да си почине. Около 12 минути са му нужни, за да абсорбира остатъчната вода. Освен това, оставяйки го да си почине под капак, влагата в тенджерата се разпределя равномерно и структурата на ориза се уеднаквява.
Може да готвите този продукт и в специална тенджера. Разбира се, това не е задължително, може да използвате и най-обикновен съд. Само не пропускайте да спазите тези 3 стъпки, които всъщност ще ви отведат към перфектно сготвен ориз.