Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако имате трудно събуждане сутрин - ето как да го избегнете!

24 януари 2024, 15:22 часа

Факторите, които затрудняват събуждането сутрин, могат да бъдат различни и невинаги са свързани с преумора или безсъние. За някои от тях разказва д-р Галина Черкасова. 

Липса на сън. За пълноценна почивка организмът се нуждае от 8 часа за мъжете и 9 часа за жените и децата.

Нередовен работен график. Трудно е за хората, които работят в денонощен режим (примерно, пожарникари или лекари), да поддържат нормата на почивка и бодърстване. Нощните смени може да причинят смущения в биоритмите.

Преяждане. Яденето на тежки храни или пиенето на алкохол вечер и нощем създават голямо натоварване за организма. Това затруднява събуждането.

Нарушаване на правилата за сън. Лошите навици (например, пиене на кафе вечер или нощем, дълга дрямка през деня, късно сърфиране в интернет) влияят негативно на качеството на почивката.

Апнея. Това състояние се характеризира със спиране на дишането по време на сън. Понякога не само затруднява събуждането, но е и опасно за здравето.

Синдром на неспокойни крака. Проблеми с долните крайници може да попречат на нормалния сън. Особено поради спазми, изтръпване или подуване.

Колко часа сън са нужни при всяка възраст?

Късно заспиване. Оптималните часове за заспиване са между 9 и 24 ч. Ако си легнете твърде късно, организмът ви не може да се възстанови напълно.

Странични ефекти на лекарства. Някои лекарства за алергия, високо кръвно или болкоуспокояващи пречат на нормалния сън.

Стрес и други психологически проблеми. Нервният стрес през деня (особено преди лягане) може значително да влоши качеството на нощната почивка. Неспокойните мисли не позволяват на мозъка да се „изключи“ и той остава в постоянно напрежение.

Хора, които трудно се събуждат, се намират в рядко състояние, наречено хиперсомния. То се съпровожда със симптома „сънно опиянение“ през деня и се проявява като значителна дезориентация след събуждане.

Друга характеристика на хиперсомнията е липсата на освежаване след дрямка. При това неразположение се проявяват симптоми на вегетативно-съдова дистония (главоболие, втрисане, изтръпване на крайниците и припадъци).

Експертите предлагат следните съвети за пациенти, които имат проблеми със събуждането.

Почивайте си достатъчно през нощта. Получаването на достатъчно сън е много важно.

Създайте удобни условия за сън. Използвайте качествено спално бельо и тапи за уши. Проветрявайте стаята преди лягане.

Вечеряйте умерено няколко часа преди нощната почивка.

Редовно се придържайте към едно и също време за лягане всяка вечер. Това ще помогне на тялото ви да формира правилните биоритми на почивка и бодърстване.

„Само още 5 минути...“ - това изречение е вредно. Не изключвайте будилника и не заспивайте отново - рискувате да потънете в дълбок сън. Затова се препоръчва да настроите будилника на най-подходящото време за събуждане. Станете и вдигнете завесите веднага, щом чуете звука му. Така тялото ви ще разбере, че денят е настъпил и е време да се събудите.

Колко сън е твърде много и какво сигнализира

Рязкото ставане може да причини голяма вреда. Когато се събудите рязко и внезапно, и без това сте изложени на значителен стрес. Затова, преди да станете от леглото, опитайте първо да се протегнете. И едва след това бавно се изправете.

Ранното заспиване и събуждане допринасят значителни ползи за здравето. С допълнителното време, преди да започнете работния си ден, ще можете да правите гимнастика сутрин, да тичате или да се разходите преди работа.

Друга добра причина да станете сутрешен човек е борбата с наднорменото тегло. По-ранният сън помага да се избегнат късните трапези вечер.

За да промените успешно своя хронотип и да овладеете ранното събуждане, трябва да имате мотивация, която ще ви помогне да се придържате към избрания режим.

Като следвате тези съвети, можете успешно да промените моделите си на сън и да започнете да се събуждате по-рано.

Внимание! Тази статия е само с цел общи сведения. По въпросите, засегнати в нея, се обръщайте към медик-специалист!

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес