Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако целите отслабване, но не можете без сладко, направете това

28 октомври 2021, 19:30 часа

Прекомерната консумация на сладки храни е сред основните причини за наднорменото тегло и риска от редица социално значими заболявания. Съвременното общество приема прекалено много захар, тъй като тя се съдържа и в консервираните храни, с които сме свикнали да се храним, в алкохола, в безалкохолните напитки, в тестени изделия. Отделно липсата на енергия, настроение и умората повишават глада ни за сладки храни и пречат на диетата ни. Страстта към шоколада и сладките изкушения е била причина за не един провал на добрите намерения за спазване на здравословен режим и отслабване. Решение има. Ако целите да ограничите сладкото, за да подобрите фигурата си, състоянието на кожата и здравословното си състояние, може да следвате следните препоръки:

Още: Всяка баба знае: Ето какви са тайните на най-пухкавата баница

Още: Кои са най-подходящите ястия за червено вино

1.       Заменете бялата захар с подсладител

На пазара са налични различни подсладители, от които не се пълнее и са с 0 ккал. Приготвяйте си сладки изкушения сами, използвайки подсладител. Ако не сте добри в кухнята, потърсете готови сладкиши без захар. Това ще Ви помогне да намалите приетите калории. Полезен за подслаждане е и сиропът от фурми. Внимавайте обаче с количеството, тъй като плодът е богат на захари и въглехидрати и съдържа доста калории.

2.       Измерете нивата на магнезий и хром в кръвта

Още: Топ 30 фрази за любовта и раздялата, които всеки разбира по трудния начин

Още: Честваме Ивановден на 7 януари: Традиции, обичаи и трапеза

Доказано ниските нива на тези минерали засилват апетита към сладкото. При симптоми на магнезиев дефицит –  мускулни крампи, безсъние, раздразнителност и други – се консултирайте с лекаря си и започнете прием на магнезиев препарат. Така ще подобрите и общото си здравословно състояние едновременно с контролирането на страстта към сладкото.

3.       Осигурете си спокойствие, почивка, приятни изживявания

Стресът, забързаното ежедневие, липсата на достатъчно сън с добро качество, умората влияят на апетита. Като резултат посягаме по-често не само към чашата с кафе, но и към сладките десерти. Консумацията им от време на време не е проблем, но хапването на бонбон след бонбон в офиса вместо качествената храна за обяд води до кожни раздразнения, качени килограми и влошено здраве. Заредете се с пликче сушени плодове. Това ще ви помогне да не се изкушите от други сладки храни, ще зареди мозъка и тялото ви с енергия, без да прекалявате със захарта.

4.       Проследете чревния баланс

Още: Защо оризът в ресторант винаги е по-вкусен? Ето няколко причини!

Още: Утре е Богоявление: Защо този ден носи чудото на осветената вода

Дисбалансът в червата често е причина за глада към сладки храни. Консумацията им обаче в случая не само не подобрява самочувствието, но и го влошава. Обърнете внимание на основния проблем.

5.       Проверете щитовидната си жлеза

Често неконтролируемият глад за сладко се обяснява с понижената функция на щитовидната жлеза. Посетете ендокринолог, ако имате и други симптоми на проблем с тази жлеза, за да проверите функциите ѝ, изследвайки хормоните.

6.       Увеличете драстично консумацията на протеини

Недостигът на протеини първо причинява глад за сладко, а след това и други симптоми. Ако се храните предимно с въглехидрати и мазнини, няма как да се радвате на красива фигура и добро здраве. Постарайте се известно време да преобладават протеините в менюто ви и се насладете на резултата – по-стройно тяло и намален апетит към сладки храни, тесто и захар.

7.       Намалете консумацията на сол

Колкото повече солено хапвате, толкова повече ще ви се яде и сладко. Безсолната диета е полезна, ако целите намаляване и на консумацията на захар, и на килограмите.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес