На 9 февруари, в православния календар е денят на паметта на свети мъченик Никифор. Църквата почита още Неделя 16 след Неделя подир Въздвижение – на Митаря и Фарисея. Както всеки празник, така и този се свързва с редица поверия, традиции, обичаи и забрани. Ето какво трябва и не трябва да се прави на 9 февруари.
Църковен празник на 9 февруари
Свети мъченик Никифор живял през III век в сирийска Антиохия. Историята му е тясно свързана с презвитер Саприций, с когото отначало бил в приятелски отношения, но след това между тях възникнала вражда.
7 февруари - какъв църковен празник е, традиции и обичаи
Никифор и Саприкий били близки приятели, но поради някаква кавга се разделили. Никифор, осъзнавайки греха на враждата, се опитва да се помири повече от веднъж със своя стар приятел, но Саприкий останал непоклатим и не искал да прости. През този период в Римската империя започнало преследване на християните по заповед на император Валериан (253-260 г.). Саприций бил хванат и принуден да се отрече от вярата си, но той твърдо признал Христос. За това е бил осъден на смърт чрез обезглавяване с меч.
Когато Саприкий бил отведен на смърт, Никифор отново се втурнал към него и го помолил да му прости заради Христа. Но Саприкий, въпреки че вече бил готов да умре за вярата, останал жесток по сърце и не простил на Никифор Миг преди екзекуцията Саприкий, изпълнен с гордост, се уплашил от смъртта и се отрекъл от Христос, молейки за милост. Палачът го пуснал. Тогава Никифор, като видял отстъпничеството на Саприкий, сам изповядал вярата и доброволно приел мъченическа смърт.
Какъв църковен празник е на 6 февруари - какво трябва и не трябва да се прави
Според Юлианския календар на 9 февруари по стар стил църквата отбелязва пренасяне на мощите на Йоан Златоуст, архиепископ на Константинопол, един от тримата Вселенски светци и учители.
По признаците на този ден предците ни са извършвали гадания за времето:
- ако времето е топло - все още ще има студени дни;
- ако има червен залез - очаква се снеговалеж;
- ако падне силна слана - в близко бъдеще няма да има сняг;
- дърветата в гората шумолят - ще стане по-топло;
- ако падне сняг и полепва по дърветата - това означава, че скоро идва топло време.
Вярва се, че от този ден нататък времето става пролетно и зимата си отива. Народът казва: „На Никифор нощта е тъмна – зимата бяга“.
Какъв църковен празник е на 5 февруари - какво трябва и не трябва да се прави
Какво не трябва да правите на 9 февруари
На църковния празник 9 февруари, както и на всеки друг ден, църквата не одобрява ругатните, обидите, лъжите, мързела, клюките, алчността, завистта, отмъщението и отчаянието. Не трябва да отказвате помощ, да желаете зло или да наранявате животни.
Какво не трябва да правите днес според народните знаци: не се препоръчва да започвате или планирате каквато и да било нова дейност - може да ви очакват провали. Мързелът и безделието на този ден също са заклеймени - пролетта е на прага, човек трябва да се подготви за новия сезон.
4 февруари - какъв църковен празник е и каква забрана трябва да спазват всички жени
Какво можете да правите на 9 февруари
На този православен празник хората се обръщат към свети Никифор и се молят за помощ и застъпничество пред Господа. Те се молят за здраве и изцеление от болести; от Никифор се иска да даде мъдрост и да улесни помирението. На този ден трябва да поискате прошка и да простите на хората, които са ви навредили или са ви обидили по някакъв начин.
Смята се, че денят, в който църквата почита св. Никифор е добър ден за лечение: ако започнете лечението днес, болестта скоро ще отстъпи. На този празник можете и трябва да работите - направете общо почистване у дома, но не перете дрехи - прането се счита за грях на този ден.
Какъв църковен празник е на 3 февруари - какво трябва и НЕ трябва да се прави