Едва ли има родител, който не би дал всичко за детето си.
По принцип се чувстваме добре, именно когато даваме всичко за децата си. Съзнанието ни се успокоява и това дори ни прави щастливи.
Това се отнася най-вече за майките, тъй като мъжете са по-малко емоционални и по-малко взискателни.
Защо не трябва да жертвате всичко за децата си?
Обикновено приемаме саможертвата като начин след време да възстановим това, което сме дали. Но всъщност не е така.
Намирането баланса между нашите нужди и желания и тези на нашите деца, е трудна задача.
Ако постоянно отлагаме това, което желаем (среща с приятели, завършване на образование или определена покупка), в крайна сметка всичко това ще се отрази негативно на общото ни благосъстояние.
Да се откажем от абсолютно всичко в крайна сметка не само не е от полза за нас, но и не е от полза за децата ни. Защо? Просто защото моментите, които ни доставят удоволствие, са изключително необходими за психичното ни здраве и подобряване на настроението ни. А в крайна сметка това влияе и на децата ни, защото когато сме щастливи и отпочинали, можем да прекарваме повече и по-пълноценно времето си с тях.
Ето и 8 причини, поради които не трябва да жертвате всичко за децата си.
1. Нуждаете се от време за себе си
Склонни сме да мислим, че всяка минута, която спестяваме за себе си, е с една минута по-малко от времето, което трябва да отделим на децата си. Знаем, че колкото по-малки са те, толкова повече време и грижи изискват, но не е егоистично да отделите време за фризьор, да изпиете чаша кафе с приятелка или просто да прочетете книга. Време е да презаредите "батериите" си и да си осигурите по-пълноценни мигове с вашите деца.
2. Един ден те ще напуснат семейното гнездо
Трябва да се примирим с това. Не обичаме да мислим за този момент, но това е неизбежно.
Точно както вие напуснахте къщата на родителите си, за да създадете собствено семейство, така и вашите деца ще го направят.
Ето защо никога не трябва да се отказвате напълно от това, което обичате. След като децата ви придобият определена степен на независимост, ще трябва да прекарвате по-малко време с тях. Точно в този момент голяма част от жените се чувстват изгубени, защото са прекарали по-голямата част от живота си като майки.
Останете активни, докато отглеждате децата си. Актуализирайте обучението си, положете усилия за повишение в работата, научете нови неща. Всичко това ще ви бъде полезно, когато имате повече време за себе си.
3. Партньорът ви също има нужда от вас
Не забравяйте, че в началото сте били двама и че от плода на тази любов са се родили вашите деца.
Това е грешка, която трябва да избягваме на всяка цена, защото когато децата станат самостоятелни личности, нашият партньор е този, на когото ще разчитаме, за да извървим пътешествието на живота си до края. Неслучайно много бракове приключват точно в този момент.
4. Синдром "Празен дом"
Започнете подготовката си за този момент по-рано, за преминете по-леко през него. Вярвате или не, но ако го направите сега, ще инвестирате в психичното здраве и спокойствието на децата си, които няма да се чувстват притиснати от мисълта „как можем да помогнем на мама“.
5. Децата ни са независими личности
Това е закон на живота, които рано или късно трябва да приемем и осъзнаем.
Голяма гордост за един родител е да знае, че дава безусловна подкрепа на децата си, но един ден те трябва да сами да започнат да вземат решения за живота си.
6. Децата ни имат нужда от реализирана и щастлива майка
Запомнете, че децата ви нямат нужда от майка, която винаги е недоволна от изборите и от живота си, а от такава, която се гордее с постиженията си като майка, съпруга и жена.
Подарете на децата си майка, чието щастие не зависи единствено от тях, защото по този начин ще ги научите какво е свобода и ще им дадете прекрасен пример.
Никой не трябва да изгражда щастието си единствено във връзка с други хора. Тоест с другите можем да бъдем щастливи, но също така трябва да можем да бъдем щастливи и със себе си.