Понякога имаме такава нужда да се чувстваме част от някаква общност, че никога не казваме „не“ на покана или предложение от страх да не останем неразбрани, да не обидим някого или да не би следващия път да не ни поканят.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Докато децата са малки ние сме толкова загрижени да ги научим да споделят, да помагат и да подкрепят другите, че може би не отдаваме нужното значение на това да ценим нещата, което самите ние искаме. Това се нарича асертивност и върху него може да се работи, така че да не ни създава проблеми.
Начини да се справите с чувството за вина
Има хора, които толкова са свикнали да приоритизират желанията на другите, че дори не осъзнават какво всъщност искат те самите. Ниското самочувствие може да ни накара да кажем „да“ и да се увлечем, вместо да кажем „не“, рискувайки другият да се ядоса и да не ни покани повече или да не се обади. В същото време не си правим услуга, защото не е възможно да усещаме чувство за вина винаги.
Още: Физалис - какви са ползите на екзотичния плод
Още: Знаете ли как мандарините се отразяват върху работата на черния дроб?
Хората, на които им е трудно да казват “не”, не са напълно удовлетворени от живота си, и доста често живеят за другите. Не ценят себе си достатъчно, а дори напротив за тях е по-важно да са в услуга на другите, но в дългросрочен период това ги изморява и изтощава.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Една от най-големите грешки, които правим, за да избягаме от трудността да кажем „не“, е да отлагаме отговора или да се извиняваме и оправдаваме. Затова и много често след това изпитваме вина и угризения.
Чувството за вина е неприсъщо за тези 5 зодиакални знака
Да не можем свободно и спокойно да кажем „не“ вреди не само на нас, но и на околните. Когато казваме „да“, но всъщност искаме да кажем „не“, ние си мислим, че правим добро, че сме благородни, а всъщност отношението ни е доста некоректно и нечестно.
Още: Наистина ли кейлът е по-полезен от класическото зеле
Още: Как се правят традиционните колачета за Бъдни вечер
Караме другите да си мислят, че сме съгласни, те смятат че след като любезно сме приели, значи наистина искаме и дори и не подозират, че с това си решение се „жертваме“ за тях. Можем да бъдем гъвкави, но не за сметка на собствените си желания, които са също толкова важни и струват толкова, колкото и тези на другите. До тук всичко звучи много добре, но как да избегнем чувството на вина?
Ето и няколко съвета, как да се научите да казвате „не“ без да чувствате вина.
1. Преди да отговорите, помислете какво ще кажете: Може да изглежда глупаво, но много пъти отговаряме с „да“ по инерция, без да сме се замислили дали искаме или може би не. Наличието на време за размисъл може да ви помогне да идентифицирате по-добре собствените си нужди и да реагирате според собствените си желания.
2. Бъдете любезни: Отрицателното не означава, че трябва да бъдете резки с другия човек. Ако кажете не по мил начин, ще се почувствате по-добре и другият човек няма да го приеме с лошо.
3. Предложете алтернатива: Можете да кажете, че не ви се иска да отидете там където ви предлагат, но бихте искали да споделите друга дейност с отсрещния човек. Това е начин той/тя да осъзнае, че не отхвърляте него/нея, а по-скоро самата дейност.
4. Бъдете твърди: По този начин ще избегнете манипулация. Това е много често срещан механизъм, особено ако другият има повече самочувствие от вас. Отстоявайте позицията си и ако искате да кажете „не“, не я променяйте.
5. Не се страхувайте от критика: Не всеки ще ви харесва, както и вие не може да харесвате всички. Всичко е наред, по-добре е да бъдете себе си, отколкото това, което другите искат.
6. Не давайте твърде много обяснения: Не е необходимо да давате твърде много обяснения, ако не искате, не искате и точка. Понякога мислим толкова много какво да кажем или как да оправдаем отказ, че генерираме ненужно безпокойство.
И преди всичко не се притеснявайте, няма да останете сами, ако кажете „не“. Другите ви обичат не само за това, че винаги сте достъпни или ако е така, може би трябва да изградите нови взаимоотношения, където вашите чувства и предпочитания се ценят. Започнете да пркатикувате тези съвети и със сигурност ще се почувствате много по-добре в дългосрочен план.