Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

7 начина да проверявате по-малко телефона си и да се „върнете“ към реалността

19 август 2024, 14:05 часа

Според изследване ограничаването на използването на социални медии до 30 минути на ден може значително да намали депресията и самотата.

Пълна чистка

Нашите джаджи, подобно на домовете ни, понякога също се нуждаят от цялостно почистване. Премахнете безполезните приложения. Престанете да следвате акаунти, които ви карат да се съмнявате в себе си. Изтрийте стари публикации и контакти в социалните медии, които никога повече няма да използвате. Освен това преместете различни видове икони на приложения на различни екрани на устройства.

Кога разбираме, че сме пристрастени към телефона?

Съзнателен контрол

Помислете как бихте искали да използвате телефона си и поемете инициативата. Само вие решавате кои известия заслужават вашето внимание. Вие решавате колко пъти на ден трябва да проверявате имейла и социалните медии. А също и кога да сме във връзка и кога е време да забравим за съществуването на смартфона.

"Аналогово" хоби

Универсалността на джаджите е основният им недостатък: плейър, вестник, телевизор, пощенска кутия, кино и трудова борса, услуга за запознанства, камера, компас и линийка - това и много повече се побират в компактното тяло на едно устройство и реалният живот до голяма степен е заменен от цифров живот. Четете хартиени книги или използвайте отделно устройство. Пазете си бележник, ако прекарвате много време във водене на електронни бележки.

Семейни правила

В много семейства не е обичайно да използвате телефона на масата за вечеря. Заслужава да се отбележи, че правилото важи за всички членове на семейството, а не само за децата. Можете също така да зададете ограничение във времето - например да изключите устройствата заедно в 21-22 часа. Не забравяйте, че вие ​​сте модел за подражание.

Как да се освободим от пристрастяването си към смартфоните?

Приоритет на отношенията „лице в лице”

Направете избор в полза на този, който е до вас. Изключете телефона си от полезрението, когато сте в компанията на друг човек, независимо дали вечеряте, гледате филм или излизате на разходка. Не принуждавайте любимия човек да се бори с джаджа за вашето внимание.

Редовен дигитален детокс

Не е нужно да изключвате телефона си и да се взирате в часовника, докато чакате почивката ви в реалността да приключи. Просто оставете смартфона си у дома, когато не ви трябва, като например когато пазарувате хранителни стоки, отивате на фитнес или на разходка..

Разговори вместо кореспонденция

Може би един от най-нездравословните навици на дигиталната ера е да пишете на тези, които са в една къща или дори стая с вас. Според статистиката около 60% от хората са имали подобно преживяване – тревожна тенденция, нали? Ако имате да кажете нещо, кажете го на глас. Не пренебрегвайте телефонните разговори, когато е важно да споделите емоции с тези, които са далеч. Още по-добре, насрочете срещи на чаша кафе, за да разговаряте очи в очи, вместо безкрайна кореспонденция.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес