7 млн. птици загиват ежегодно в САЩ и Канада заради антени

26 април 2012, 10:17 часа

Седем милиона птици загиват всяка година в Канада и САЩ заради телекомуникационни съоръжения по пътя си към Централна и Южна Америка по време на своята миграция, предаде БГНЕС.

Още: Ето какво се случва с вашия сексуален живот, ако имате дефицит на цинк

Още: Къде да съхранявате яйцата, за да не се развалят: Грешките, които всяка домакиня прави

Тези птици стават жертва на 84 000 телекомуникационни кули в Канада и САЩ, някои от които са високи над 600 м, или два пъти по-високи от Айфеловата кула. Птиците загиват по-често не блъскайки се в тези високи съоръжения, а в някои от железните въжета, които поддържат конструкциите.

При лошо време облаците принуждават птиците да летят по-ниско и ги лишават от репери за навигация като звездите например, оставяйки ги да бъдат водени единствено от червените светлини на тези огромни антени.

Когато имат само тези светлини за репер, те нерядко започват да кръжат около тях и се блъскат в дебелите кабели на конструкцията, обяснява орнитологът Травис Лонкор.

Още: Велика събота е: Най-важните традиции, които трябва да спазите днес

Още: Великден 2025: Традиции, обичаи и забрани

Според учени смяната на тези постоянни червени светлини с мигаща сигнализация при 4 500 антени над 150 м може да намали броя на загиналите птици с 45% или 2.5 млн. годишно. Друга препоръка на учените е да се строят повече и по-ниски антени, които да могат да се крепят без железни въжета.

 

Още: Благодатният огън в Йерусалим: История и факти за ЧУДОТО, което се случва всеки Великден

Още: Апетитно домашно пържено кюфте със златна, хрупкава коричка, като да си щракнеш с пръсти

Редактор: Десислава Ушатова

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес