Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

7 класически принципа на възпитанието, за които ще е по-добре да забравим

02 май 2018, 12:06 часа

Колко често мислите дали някои начини за отглеждане на деца са полезни или не? Колко често ги актуализирате според реалността на съвременния живот? Почти всички се придържат към правилата, които родителите им ги учат като: "учи добре", "бъди отговорен" и "ще станеш шеф, ако работиш упорито".

Още: Върхове над 2000 метра: Колко планини в България имат такива

Още: Къде в Италия се намира планината България

В този ред на мисли, ето няколко принципа на възпитанието, които вече е редно да останат в миналото.

7. Трябва да спестяваш пари

Основните съвети от нашите родители и баби и дядовци почти нямат смисъл днес. Можеш да спестиш пари за кратък период от време, докато дългосрочен банков депозит е доста съмнителен вариант. Очевидно ще получиш обратния резултат от спестяването на пари, когато го направиш. Разбира се, че е добре да имаш резервни пари, но е още по-добре, когато спестяванията ти работят за теб.

Още: Кои храни действат най-добре при раздразнен стомах?

Още: Най-добрите кристали за привличане на пари и богатство през 2025 година

В съвременния свят парите трябва да бъдат инвестирани предпазливо, а не „всеки знае как да го направи“. Ето защо основните принципи на финансовото планиране са полезни за всички.

6. Ако искаш да направиш нещо, направи го колкото е възможно по-добре

Това е един от най-упоритите съвети, които хората предават от поколение на поколение.

Но ако погледнем деня на един ученик, ще видим, че той трябва да върши много неща. И единственият възможен начин да се направи всичко е да се реши какво трябва да се направи наистина добре, какво може да бъде преразгледано и какво може да бъде оставено за друг ден.

Още: Кои са най-трудните върхове за изкачване през зимата

Още: Голям църковен празник иде утре, 7 януари, спазват се редица традиции и обичаи

Е, ако правиш всичко добре, как можеш да направиш нещо просто перфектно?

Това умение за "разделяне на усилията" е невероятно полезно в живота на възрастните, когато става дума за разделяне на времето и усилието между работа, семейство, хобита и други важни неща.

5. Трябва да работиш здраво, за да постигнеш успех

Ти казваш такива неща, но детето ти вижда други примери на хора като Марк Зукърбърг, СтивДжобс и други успешни хора, които не трябва да търпят работни места, които мразят, за да постигнат целите си. Те просто направиха това, което искаха, обожаваха идеите си и получиха фантастични резултати.

Съществуват и хора, които не полагат усилия да спечелят успех, но все пак имат късмет.

Успехът и упоритата работа не са синоним - всъщност е обратното: колкото повече работиш на място, което не харесваш, толкова по-ниски са шансовете ти да постигнеш успех там.

4. Трябва да натрупаш повече знания.

"Как така не знаеш това?". Ние възкликваме веднага, когато едно дете не може да каже коя е Ан Франк. Този вид познание няма да повлияе изобщо на бъдещето на детето. Всъщност тази информация може лесно да бъде намерена в интернет.

Въпреки това, способността бързо да намериш информация, да провериш нейната точност и да управляваш времето си, е изключително ценна. Това е, което родителите трябва да преподават на децата си.

Общото знание е страхотно, но едва ли е приложимо в реалния живот.

3. Надеждната работа е задължителна

Толкова много детски мечти са разрушени поради това правило. Някои родители казват: "Книги и поезия ?! Това е глупаво. Счетоводителят е по-достойна професия! "Но след 10-15 години необходимостта и важността на избраната работа може да се промени.

Светът е толкова променлив в днешно време. Само тези, които приемат тези промени и са гъвкави, могат да постигнат успех.

2. Повишението в кариерата е показател за успех

Много хора не знаят, че има не само вертикално кариерно развитие (работник, мениджър, директор и т.н.), но и хоризонтален кариерно развитие.

Има толкова много примери за хоризонтално кариерно израстване, например в случая с успешните потребители на интернет акаунти, които стават популярни например с умения за шиене, рисуване и дървообработка.

Днес всяко хоби може да стане работа и личното развитие се превръща в едно от най-важните неща в кариерата.

Ако детето не се интересува много от математиката, но рисува много добре, може би трябва да го насърчим повече вместо да наемем преподавател по математика?

1. Да превърнем детето в центъра на Вселената

Също така трябва да помним, че не е нужно да пазим твърде много детето си. Ако искаме то да стане независимо и самоподдържащо се, нека го оставим да взема решенията само и да се грижи само за себе си.

Ако винаги се опитваме да защитим детето си, то няма да може да се справи с реалността и да преодолее трудностите, защото няма да знае как да го направи.

В някои случаи подобна загриженост има обратен ефект: когато децата растат, те бягат от грижовните си родители, тъй като искат да имат свобода. Но те все още не знаят как да се впуснат в реалния свят без помощ.

НЕКА ПРОМЕНИМ ТЕЗИ СТАНДАРТНИ ПРИНЦИПИ!

Специалистите твърдят, че трябва да имаме тези умения, за да бъдем успешни в съвременния живот:

Високо ниво на комуникация вместо "сядайте и слушайте!" манталитет.

Способност да си сътрудничим, да бъдем екипен играч и да си сътрудничим с други хора по различни проекти.

Да имаме креативност и способност да мислим извън „кутията“.

Да развием умения за критично мислене, които да ни помогнат да оцелеем в реалния свят.

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Александър Коларов
Александър Коларов Отговорен редактор
Новините днес