В навечерието на пролетта градинарите се подготвят за новия селскостопански сезон и засаждат разсада. Причината за внезапната смърт на растенията обаче може да бъде гниене.
Може да има няколко причини за гниенето на разсада.
· Преовлажняване на почвата.
· Твърде ниска температура.
Още: Защо НЕ трябва да убивате паяци?
Още: Стихотворение на деня, 23 януари, от Елисавета Багряна
· Недостатъчно осветление.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Номерът на жилището ви определя енергията в дома и семейството ви
Още: Какъв църковен празник е на 23 януари - традиции и обичаи
· Заболяване, причинено от микроорганизми.
За да избегнете загниването на разсада, се препоръчва да следвате няколко прости съвета, съветват експерти.
1. Стерилност
Още: За какво се използва екстрактът от смокинови листа
Още: Какво крие вашата четка за коса: Невидимата заплаха, за която трихолозите предупреждават
За засаждане на разсад е необходима почвена смес, която е чиста от гъбички и други патогени. Саксиите също трябва да са чисти.
2. Дълбочина на засаждане
Не се препоръчва да се засаждат семената твърде дълбоко в почвата и да се сеят на малко разстояние един от друго. Важно е да оставите място за циркулация на въздуха, тъй като гъбичките и мухълът предпочитат застоял, влажен въздух.
3. Осветление
През февруари и първата половина на март естествената светлина за разсада не е достатъчна. Препоръчително е да се осигури на растенията осветление за 12-16 часа дневно от специална фитолампа.
4. Поливане
Препоръчително е да поливате разсада отдолу, като поставите съда с растенията в тава с вода. Благодарение на това разсадът ще остане сух. Напояването изисква чиста топла вода. Недостатъчната температура, +10°C или по-малко, забавя растежа на растенията и увеличава вероятността от инфекция от микроорганизми. Не можете да "отцедите" разсада, излишната вода трябва да се отстрани. Препоръчително е да се използват контейнери с дренажни отвори за оттичане на излишната вода.
5. Влажност
В контейнер с разсад върху почвата се препоръчва да нанесете тънък слой пясък, за да поддържате повърхността суха. В този случай, ако пясъкът изсъхне, почвата ще остане достатъчно влажна.
6. органични фунгициди
За да се борите с патогените на растенията, можете да напръскате разсада със силна инфузия на лайка или канела. Друга домашна рецепта за фунгицид е разтвор от литър вода и капка 3% водороден прекис.
7. Торове
Докато разсадът има няколко истински листа, не се препоръчва торене. След това можете да подхранвате разсада с торове в концентрация 1/4 от стандарта. Това няма да е необходимо, ако за разсад се използва саксийна смес, съдържаща тор с бавно освобождаване. Ако прекалите с торове, растенията ще започнат активно да развиват горната част в ущърб на кореновата система.
Когато подготвят разсад за засаждане, някои градинари се сблъскват с друг проблем - замразяването на разсада. Не е гарантирано запазването на всички издънки. Въпреки това, можете да опитате да "реанимирате" повечето от тях, ако прибягвате до изпитани методи.