Знаете ли, че учени са открили, че човек лъже от 10 до 100 пъти дневно. Да, твърде много е, но това са фактите. Дали някой лъже благородно или просто скрива истината няма значение - лъжата си е лъжа под всякаква форма. Понякога една наглед незначителна лъжа може да преобърне съдбата на хората.
Но съществуват някои случаи, в които не трябва да се чувстваме гузно, когато сме изрекли някоя лъжа. С
Сега ще разберете кои са тези 6 ситуации.
1. Когато искаме да опазим личното си пространство и безопасността си
Когато говорим с токсични хора, те винаги ни карат да се чувстваме неспокойни. Тези хора често ни притесняват, а ние откровено не ги харесваме. Щом такива хора не ни допадат, когато скрием нещо от тях или не им кажем истината, ние не трябва да се чувстваме виновни за лъжата, която сме изрекли. Важното е да запазим своя личен комфорт и да сме в безопасност.
2. Когато подлагаме някого на конструктивна критика
Истината винаги боли, а още по-болезнено става, когато критикуваме някой и му изложим всички факти директно. Рискуваме да го разстроим и ядосаме сериозно. Затова може да вмъкнем някоя малка лъжа, за да омекотим начина на представените аргументи.
Добре е да стартираме разговора с позитивизъм и постепенно да поднесем болезнената истина. По този начин няма да проявим агресия към другия и нещата бъдат приети по-леко и за двете страни.
3. В случай, че искаме някой да си прекара по-добре
Ако на някого не му е комфортно на дадено мероприятие, ние прибягваме до лъжа, за да го убедим, че всичко е много хубаво. Правим го, за да може да се отпусне и да се забавлява. След края на събитието вече може да му признаем, че всъщност е бил прав и наистина не е било това, което е очаквал. Важното е да не развалим моментът, който може да се окаже специален.
4. Ако не сме твърде близки с човека срещу нас
Все пак ако не познаваме отсрещната страна няма как да му кажем всички подробности за нас. Защото той може да се възползва от тях, да ни открадне идеята или да ни предаде. Затова разкриваме само малка част от информацията, която трябва да му предоставим.
5. Когато си имаме лични планове
Егоистично или не, ние трябва да помислим и за собствения си комфорт. Ако променим плановете си в последния момент, не е нужно да уведомяваме хората за тях. Вместо това може да изречем малка лъжа, за да си спестим дългите обяснения.
6. Когато някой ни попита дали се справяме добре
Нежелани са въпросите от типа "Как е в работата?", "Какво става в любовта?", "Диетата върви ли?". На тях с чисто сърце може да скалъпим някоя лъжа. Може да не ни се говори за себе си, а другият да ни пита от чисто любопитство. Затова лъжата е нашият изход от ситуацията. Така не се налага да даваме излишни обяснения и да отговаряме на последващи въпроси.