Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа
23:04 вт  21 ян 2025

6 признака на нарцисизъм, които се появяват още в детството

11 август 2024, 22:11 часа

Ако забележите признаците за това рано в детството, поведението може да се коригира. Освен това, психиката на децата е гъвкава и настроението им до голяма степен зависи от родителите им.

Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Още: Турска лира - лев. Колко струва една турска лира към един български лев днес, 22 януари /валутен калкулатор/

Свикнали сме, че нарцисистите и насилниците вече са възрастни, които са формирали своя характер и мироглед. Но всичко, което процъфтява в зряла възраст, всъщност се е породило в детството. Психолозите казват, че до осемгодишна възраст психиката на детето е най-активна, така че през този период трябва да се инвестира възможно най-много във възпитанието на детето.

Децата, които могат да проявяват нарцистични черти, могат лесно да бъдат забелязани. Има определени червени флагове, от които детето може да прояви няколко. Еднократните прояви не означават задължително нарцистично поведение. Важно е родителите да ги забележат, за да поправят характера на детето си, предпазвайки го от страдание в далечното бъдеще.

Може ли да имаме успешна връзка с нарцисист?

Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна

Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов

Как да разберете дали детето ви е потенциален нарцисист?

1.       Отказва да признае грешките си. Детето ще се държи така, сякаш никога не се чувства виновно в нито една ситуация. То може да откаже да поеме отговорност, дори когато всички обстоятелства показват, че то е виновно.

2.       Не иска да анализира поведението си. Родителите могат да попитат детето си: защо мислиш, че сме ти се скарали? И в повечето случаи ще даде някакво обяснение.

3.       То не изпитва емпатия. Детето не може искрено да съчувства на другите. То не съжалява за връстник, който е бил обиден в детската градина или на детската площадка. То, също така не се обижда от никакви негативни емоции от страна на членовете на семейството.

Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи

Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус

Как трябва да се държим с нарцисист?

4.       Постоянно изисква внимание. Такова дете винаги трябва да бъде в центъра на събитията. За него е важно да гледат само него и да го слушат.

5.       Не приема чужда гледна точка. Децата, както и възрастните, могат да спорят - това е съвсем нормално. Но ако детето ви постоянно се опитва да докаже, че само то е право, то определено трябва да се замислите. Потенциалните нарцисисти не желаят да се примирят, дори с различни мнения от връстниците си, така че е възможно такива хора да имат малко приятели.

6.       Често се ядосва без причина. Децата с нарцистични склонности могат да реагират на неудобни или смущаващи ситуации с изблици на гняв, които са непропорционални на ситуацията. Тоест, съвсем нормално е да се ядосаш в определена ситуация. Но ако едно дете често пламва като кибрит, това определено е още един червен флаг.

Колкото и да обичаме децата си, просто е невъзможно да бъдем перфектни родители. Няма нужда да се стремим към това. Най-важното е детето винаги да знае, че е обичано и ще се притече на помощ.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес
Failed to fetch
Failed to fetch
Failed to fetch