Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

6 неща, които да правите през нощта, ако искате да сте по-щастливи сутрин

28 ноември 2024, 12:44 часа

Може да се изненадате как няколко малки промени в навиците ви през нощта могат да направят значителна разлика в щастието ви на сутринта.

Може би това е разходка след вечеря из блока или последна разходка с кучето ви, преди да се върнете за през нощта. Но само няколко минути леко движение на открито може да намали нивата на кръвната захар след хранене и да ви помогне да се отпуснете.

Ежедневни навици, които ви състаряват: Променете ги незабавно

Ако ще се разхождате навън, когато е тъмно, не забравяйте да вземете някои основни предпазни мерки: носете светлоотразителна екипировка или дрехи в ярки цветове, изберете добре осветен и познат маршрут, помолете някой друг да ви придружи или носете телефона си само в случай, че ви потрябва (но избягвайте да изпращате текстови съобщения, да слагате слушалки или други разсейващи фактори).

Оставете телефона си

Без съмнение сте забелязали, че добрият нощен сън има значителен ефект върху психическото ви състояние на следващата сутрин – и има „тонове доказателства“.

За да получите по-качествена почивка, съсредоточете се върху подобряването на вашата „хигиена на съня“, което се отнася до навиците на начина на живот и факторите на околната среда, които влияят на нашия сън. И как използваме устройствата си през нощта е голяма част от това.

Изключете екраните си около 30 минути преди лягане и помислете дали да държите устройствата си далеч от леглото си, за да не се изкушавате да ги проверявате през нощта. Също така препоръчвам да си вземете един от онези старинни будилници, които не общуват със социалните медии или вашия имейл.

Най-добрите здравословни навици за мозъка

Живеем в свръхстимулиращ свят, който може да натовари сетивата ни, каза Чембърс. Избягването на екрани е един от начините да поправим това, но има и други неща, които можем да направим, за да успокоим сетивата си.

Помислете за подреждане на сензорни ритуали за отпускане, включително релаксиращи аромати, успокояващи звуци и успокояващи топли напитки, позволявайки на сетивата ни да прекъснат връзката и да се свържат отново с повече сила на следващата сутрин.

Вземете топла вана (или душ)

Доказано е, че пълното потапяне във вода, за разлика от вземането на душ, повдига настроението при хора с депресия, подобрява съня при хора с безсъние и има положителен ефект върху сърдечно-съдовата система.

Като се има предвид това, ако нямате вана или ако ваните просто не са вашето нещо, ритуалът за душ преди лягане също има предимства. Вземането на душ през нощта може да подобри съня, като увеличи намаляването на основната телесна температура, което е необходимо за започване на заспиване и поддържане на правилния сън през нощта.

Направете сканиране на тялото

Внимателното сканиране на тялото е мощен начин за облекчаване на хроничния стрес и умственото преживяване. Можете да правите това просто упражнение за внимание, докато лежите в леглото.

Насочете вниманието към всяка част от тялото си, като започнете от главата и се придвижете бавно надолу, докато стигнете до пръстите на краката си. Обърнете внимание на усещанията, които забелязвате в тялото си с усещане за топлина и неосъждащо любопитство. Това активира мозъчната мрежа, критична за саморегулацията и вътрешния баланс. Освен това е чудесен начин да се освободим от стреса и да се освободим от цялото напрежение, което се натрупва в натоварения ни живот.

Този метод ви помага да се почувствате по-спокойни и да се унесете в нощ на възстановителен сън. С течение на времето тези практики могат да помогнат на тялото ви по-надеждно и бързо да се върне към усещане за лекота и емоционална регулация след стресиращо събитие.

Завършете деня си с благодарност

Преди да заспите, запишете три до пет неща, за които сте благодарни. Ако прекарате няколко минути в размисъл за хора, които цените, и неща, за които сте благодарни, като част от вашата рутина преди лягане, естествено ще се почувствате по-малко стресирани и по-свързани, докато се унасяте в съня.

Петя Недева
Петя Недева Отговорен редактор
Новините днес