Неприятната миризма от пералнята е ясен знак, че в нея има мухъл. Това означава, че трябва да се вземат спешни мерки, за да се отървете от опасната гъбичка. И в същото време разберете какво е причинило появата ѝ.
Какви са опасностите от появата на гъбички в машината?
Още: 7 остарели навика за пране, които съсипват пералнята и дрехите
На първо място, това е опасно за хора с намален имунитет, страдащи от хронични респираторни заболявания или алергии.
В допълнение към неприятната миризма, мухълът често причинява бързо износване на вътрешните части на оборудването, което от своя страна значително влошава качеството на измиване.
Защо се появява мухъл?
Още: Признаци, че пералнята ви не пере добре
Гъбичките могат да се развият в пералнята по различни причини, но ние ще разгледаме най-често срещаните.
· Грешно място
Както бе споменато по-горе, много хора поставят машината в банята, защото е най-удобно. Но заради високата влажност в това помещение, гъбичките се чувстват много добре, бързо се размножават по всички повърхности - разбира се, „пералнята“ също страда от това.
Още: Знаете ли кога се слага омекотител в пералнята
· Затворена врата
Постоянното затваряне на вратата на пералнята също допринася за разпространението на гъбичките. Особено ако, това се прави, когато барабанът и другите вътрешни компоненти на оборудването не са имали време да изсъхнат напълно и да се проветрят.
· Мръсно отделение за прах и гел
Отделението за перилен препарат също често е източник, който „привлича“ спорите на мухъла - в него постоянно се натрупват остатъчна вода и прах за пране (или гел), които служат като отлична среда за размножаване на гъбички.
· Ниска температура на водата при пране
Честото пране при ниски температури също води до развитие на бактерии и гъбички вътре в машината. Това се обяснява с факта, че недостатъчно горещата вода не може напълно да унищожи микроорганизмите върху нещата и частите на уреда.
В допълнение, такива режими на пране не разтварят напълно перилните препарати и омекотителите, в резултат на което техните остатъци се натрупват върху барабана и другите части на „пералнята“ - отново позволявайки на плесента да се размножава безпрепятствено. За да избегнете това, включете 90-градусов режим на вашата машина поне няколко пътинъ месечно.
Освен това, трябва да се помни, че прането с омекотител е строго противопоказано за някои видове тъкни.
Неправилно използване на почистващи препарати
Ако сложите твърде много прах, гел или балсам в пералнята, се образува много обилна пяна, част от която неизбежно се отлага в отделението за препарат, по стените на барабана и вътре в гуменото уплътнение, създавайки благоприятни условия за гъбички и бактерии.
Затова периодично използвайте избелващи добавки за пране - те могат не само да възстановят яркостта на тъканите, но и да служат като мощен дезинфектант. Така ще дезинфекцирате и почистите както нещата, така и самата машина.
Неправилен монтаж на маркучи
Неправилното свързване на пералната машина към канализацията често води до пукнатини в маркучите, крепежните елементи и други части. И тъй като дренажът и подаването не работят правилно, това причинява застояване на водата вече в самия уред. Разбира се, при такива благоприятни условия на мухъла няма да му отнеме много време, за да се появи.