Настоящата ситуация не само в страната, но и по целия свят е огромно предизвикателство за психиката на хората. Постоянно биваме заливани с тревожна информация, която на фона и на останалите ни проблеми може да ни дойде в повече. Хората се тревожат за работата и здравето си, а сигурно по-голямата част от българите си мечтаят да не се сблъскат с кошмара, който наричаме система на здравеопазване. В тази статия сме извадили 6 съвета за това как по-лесно да се справим със стреса, който расте на ежедневна база и е свързан с Covid-19.
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
1. Фокусирайте се върху това, което знаете, а не върху това, което не ви е известно
Ако осъзнаете, че влизате в режим на мислене "ами ако....", то спрете. Вместо това се фокусирайте върху фактите. Например, нямате представа дали ще се заразите с Covid-19, но знаете какви са основните симптоми, както и че хората с добра имунна система биха преминали вируса по-леко. Не знаете кога ще се видите с любимите хора, които са в други страни, но знаете, че можете да ги чуете в един онлайн разговор.
2. Фокусирайте се върху нещата, които са под ваш контрол, а не върху тези, които не са
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Напълно е възможно всичко, което се случва да ви идва в повече. Хора умират пред болниците докато чакат да бъдат приети, други губят работата си, а трети не могат да платят кредита си. Наоколо е пълно с ужасни истории, които ни смачкват психически, но са извън обсега на нашия контрол. Това, което е в нашия контрол е как харчим парите си. Ако толкова ни пука за българските бизнеси и работещите в тях, можем да ги подкрепим като похарчим парите си за коледни подаръци там. И това е само един пример.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
3. Фокусирайте се върху това, което можете да направите, а не върху това, което не можете
Когато се чувствате безпомощни поставете фокуса на мислите си върху това, което можете да направите, а не върху това, което не можете да сторите. Ако тренирате нещо и са отменили тренировките ви, все още можете да тренирате у дома. Ако сте родител, който се тревожи за притеснението при децата си, то може да създадете тази нагласа у тях. Да, те не могат да играят със своите приятели в момента, както преди и да ги виждат в училище, но могат да се чуват онлайн и да играят заедно. Ако искате да отвлечете вниманието на децата си, то опитайте да ги увлечете в това да ви помагат в дневните задължения като ги превърнете в приключение - това важи за готвенето, пускането на пералня и други дребни неща, за които няма да възразите да имате малък помощник.
ЕТО КАК ДА СИ ПОМОГНЕМ САМИ ПРИ ПАНИК АТАКА
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
4. Помогнете си като помагате на другите
Най-добрият начин да се почувстваме по-добре е да като помогнем на хора в нужда. Това може да е нещо много просто - да видите каузите в TimeHeroes, които търсят доброволци или просто да проверите дали някой възрастен самотен съсед няма нужда от помощ с покупките. Доброто дава най-голямата надежда в трудните времена.
5. Внимателно подберете източниците си на информация и ограничете консумацията си на новини
Георги Апостолов от "Център за безопасен интернет" беше споделил, че в периода март-май тази година са били регистрирани хиляди нови домейни с името covid-19 в заглавието. Те са били създадени с едничката цел за генериране на кликове от хора, които биха повярвали на всяка новина. Кризата е най-доброто и лесното време за всяване на паника, особено в страна като нашата, в която доверието в институциите е под нулата. Много внимавайте от къде се информирате и подбирайте внимателно информацията си. Представа си нямате колко много хора се ядосват на новини, които нямат нищо общо с реалността.
6. Запазете положителна нагласа и я предавайте на останалите
Помнете, че и като всяка криза и тази ще премине. След лошото винаги идва нещо хубаво. Няма да е все така и нещата ще са оправят и ще бъдат по-добри от преди. Менталната нагласа е много важна и трябва да сме с приповдигнат дух и настроение в трудните моменти, особено ако има хора, които гледат към нас за положителен пример.