Според данни на СЗО всяка година се увеличава броят на хората, които страдат от деменция. Един от факторите за това е неправилното хранене и стреса. Ако обичате да хапвате боровинки и грозде, то може да останете с нас и да разберете кои още храни предпазват мозъка ни и му помагат да функционира нормално.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Кедрови ядки
В 100 грама от тях се съдържат доволно количество витамин Е, магнезий и мед. Те са богати и на Омега-6 мастни киселини, които помагат за нормалното функциониране на мозъка.
Витамин Е помага за справяне с оксидативния стрес и подобрява когнитивните способности. От друга страна, магнезият намалява тревожността и ни прави по-устойчиви на стрес.
Медта ни позволява да подобрим способността ни да помним по-добре. Манганът ни прави устойчиви на стрес, особено когато работим и такава работа.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Червено цвекло
В него има нитрити, които увеличават притока на кръв към мозъка и съответно насищането му с кислород. Изследване от 2017 показва, че кислородът увеличава невропластичността – способността на мозъка да се променя и наглася според обстоятелствата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Бетанинът е витаминът, който придава червения цвят на цвеклото. Той предпазва мозъка от болестта на Алцхаймер. В допълнение към това, витамин В9 намалява риска от деменция и нарушаване на когнитивните способности.
Чай мате
Това е южноафриканска напитка с високо съдържание на кофеин. Тя помага за намаляване на сънливостта, умората и ви помага да възстановите нормалните когнитивни функции.
Пиенето на чай мате се смята, че помага за намаляване на депресията и помага на невроните, като ги предпазва от разрушаване. Намалява и риска от разболяване от болестта на Паркинсон.
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Куркума
Антиоксидантите в куркумата помагат на мозъка да подобри паметта си. Куркуминът, който се съдържа в нея, помага за деленото на мозъчните клетки и връзките в тях. Действа и като естествен антидепресант, като влияе на хормоните и намалява тревожността. Ако сте изложени на стрес, то е добре да включите куркума в менюто си.
Стафиди
Това е още една добра храна за мозъка. В 100 грама стафиди се съдържа 21% от препоръчителния дневен прием на калий, 150% бор, 18% мед и 16% витамин В6. Борът е полезен за краткосрочна и дългосрочна памет, подобрява възприятието, производителността и сръчността, а калият от своя страна е важен за нервните клетки.
С тези храни, както виждате, не само подобрявате дейността на мозъка, но също така са полезни и за цялостно тонизиране на тялото. Можете по всяко време да се възползвате от тях, така че включете ги в менюто, за да бъдете здрави.