Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 неща, които правите с телефона си, подсказват, че сте пристрастен към него

18 януари 2024, 10:44 часа

Всеки ден четем новини, проверяваме чатове, разглеждаме известия и социални мрежи. Но има редица признаци, по които можете да определите, че имате склонност към невроза и нездравословна привързаност към телефона. 

1.       Doomscroll

Doomscrolling е превъртане през емисия с новини, където преобладават лошите новини. Основната причина за това явление е чувството, че сте наясно с всички важни събития и не пропускате нищо. Имате погрешното впечатление, че можете да контролирате ситуацията и да се подготвите за нея. Но в действителност вие само подхранвате безпокойството си и си докарвате чувство на дълбок страх и паника.

Как да се освободим от пристрастяването си към смартфоните?

2.       "Търсене на съдбата"

Търсенето на съдбата означава търсене на отговори на тревожни въпроси. Например, когато се разболеем и се опитваме да определим диагнозата въз основа на симптоми, използвайки заявки за търсене. Или когато попитаме Google за съвет как да се държим в някаква житейска ситуация, която ни тревожи много.

3.       Използване на телефона, за да избягате от реалността

Случва се хората да използват телефоните си, за да се скрият от реалността. Например, ако видим познат, с когото не искаме да говорим, и веднага се преструваме, че не го забелязваме, защото много активно обсъждаме нещо със събеседника по телефона.

Това е знак за избягване на социални контакти и може да показва психични проблеми.

Кога разбираме, че сме пристрастени към телефона?

4.       Невъзможност за оставяне на телефона

Ако не можете да оставите телефона си за известно време и постоянно го проверявате за нови известия, това може да е признак на пристрастяване. Проявява се в това, че дори в неподходящи ситуации взимате телефона си със себе си и не можете без него.

5. Избягване на телефонни разговори

Младите хора все повече обменят текстови и гласови съобщения вместо традиционните телефонни разговори. От една страна, това е по-удобно, защото няма да безпокоим събеседника в неподходящия момент. От друга страна, това е избягването на по-тесен социален контакт, когато се изисква бързо реагиране и разрешаване на проблеми.

Както можете да видите, поведението с телефона може да разкаже много за неговия собственик. Ако забележите един или повече от признаците, споменати по-горе, това не означава непременно наличие на психично разстройство.

Първо, опитайте се да проследите навиците си и помислете защо правите това. Може да успеете да се справите сами с натрапчиви действия. Ако разбирате, че телефонът ви пречи да живеете нормално, тогава е по-добре да потърсите квалифицирана помощ и да разрешите проблема с психотерапевт.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес