Нагласите от детството играят важна роля при формирането на поведението на възрастните. Те могат да имат както положителни, така и отрицателни ефекти върху личния живот на жената. Ето защо е важно да сте наясно с детските си нагласи и да работите върху трансформирането им, ако са токсични.
1. Натрапване на това, което трябва да се толерира
„На кого му е лесно?“, „Не на всеки е лесно“ – всички са запознати с тези фрази, на тях е израснало повече от едно поколение. Говорим, разбира се, не за импулсивни решения, взети след скандал, а за постоянно нещастие в семейството, което е причинено от „добра“ идея, която няма нищо общо с любовта и уважението в двойката. Например, нагласа да се толерира физическо или психологическо насилие, защото имат деца заедно, или да знаят за редовната изневяра на партньора, но да останат във връзка по някаква причина.
7 знака, че сте в егоистична и токсична връзка
2. Нормалните мъже са рядкост
Всичко започва с една мисъл. Ако първоначално влезете в живота с такова убеждение, тогава всеки мъж ще ви изглежда ненормален и ще гледате на всеки с подозрение. Има много добри момчета, основното е върху какво да концентрирате вниманието си: върху положителните аспекти или, напротив, търсите само отрицателните.
3. Нагласата, че любовта трябва да се заслужи
Експертът казва, че това убеждение също се е формирало от детството: „Ако имаш добра оценка – добре, ако имаш тройка – лошо, не може да се говори за безусловна любов.”
Впоследствие, това отношение води до такива крайности като чувство за безполезност, неудовлетвореност, ниско самочувствие, синдром на добро момиче и перфекционизъм. Всичко това се пренася и в отношенията: ако сте добра домакиня, ще се оженят за вас, ако не знаете как да готвите, никой няма да ви избере.
Какво включва перфектната връзка?
4. Нагласата, че всички мъже изневеряват
Ако от детството едно момиче е било научено, че всички мъже са измамници и прелюбодейци, тогава тя ще види точно тях във всички представители на противоположния пол. Особено пагубно е за бъдещите връзки, ако подобно отношение към мъжете е било предадено на момичето от детството от нейната майка, която сама е имала опит с неуспешни връзки..
5. Нагласата, че мъжът е длъжен нещо
Мъжът е длъжен/трябва” – много момичета, навлизайки в зряла възраст, се ръководят именно от тази нагласа, която се корени във възпитанието от миналия век.
Именно това впоследствие се превръща в конфликти и кавги.