Здравословното хранене е спорен въпрос. По пътя към съвършенството можете да попаднете в капан от заблуди и грешки. Как наистина се ориентирате към здравословна диета?
1. Не следите размера на порциите
Съществува погрешно схващане, че ако храната е здравословна, тогава тя може да се консумира в неограничени количества. Не е правилно. А здравословните храни като зърнени храни, пълнозърнести храни, тестени изделия и захаросани плодове, които се консумират без мярка, могат да повлияят негативно на резултата от сваляне на килограми.
Важно е да запомните, че етикетите показват съдържанието на калории на 100 g непреработена храна, а теглото на сухата / сурова и готова храна може да варира значително.
2. Не взимате предвид калоричното съдържание на сосовете
Колко е хубаво да мислиш, че малко сос няма да повлияе на калоричното съдържание на храната ти! Но в действителност сосовете, които купуваме в супермаркетите, са мазни и много калорични.
Ако нямате сили да се откажете от любимия кетчуп, можете да използвате обикновена доматена паста, а вместо майонеза да си направите сами бял сос от кисело мляко + горчица.
3. Акцент – върху нискомаслените продукти
Млечните и киселите нискомаслени млечни продукти не допринасят за загуба на тегло, а напротив, принуждават ви да консумирате повече калории.
Нискомаслените храни не създават усещане за ситост, а витамините и микроелементите в състава им се усвояват от тялото трудно . В резултат на това, след консумация на такива храни, бързо ще огладнеете.
Купувайте пълномаслени млечни продукти.
Следете какво е съдържанието на протеини, мазнини, въглехидрати.
Някои храни с ниско съдържание на мазнини съдържат захар (това е посочено на опаковката), което увеличава съдържанието на калории.
4. Пристрастяване към пържени храни
Растителното масло, необходимо за пържене, увеличава в пъти калоричното съдържание на храната.
Използвайте алтернативни методи на готвене: печене във фурната, варене на пара.
Използвайте тиган с незалепващо покритие, с който ще можете да пържите без масло.
5. Излишък от полезни сладкиши
Често срещан съвет е да замените сладкиши и бисквитки със здравословни закуски като ядки и сушени плодове. Разбира се, те съдържат повече полезни съединения, но тяхното калорично съдържание няма да ви хареса. Една шепа орехи (30 г) съдържа 196 kcal, шепа фурми – 80 kcal.
Не се увличайте със сушени плодове и ядки.
Преди закуска измерете порцията и пребройте калориите.