Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 финансови съвета, които ще ти помогнат много

17 януари 2018, 14:15 часа

Докато в гимназията и първите години в университет често попадаш в капана на безрасъдни харчове и финансови проблеми, то с наближаването на 30-те ти години, това трябва да се промени.

Да, родителите ти или любимия може би винаги ще са до теб, за да ти помогнат, когато имаш нужда, но за да се почувстваш наистина пълноценен и свободен човек, най-добре е да се научиш да се справяш сама. За да се случи това, трябва да се научиш да си поставяш финансови цели така, както в началото на годината съставяш списък с дестинациите които искаш да посетиш или книгите, които да прочетеш.

Ето няколко съвета как да управляваш финансите си като сериозен, възрастен човек:

1. Увеличи приходите си маскимално

Няколко години след като завършиш вече имаш ясна представа за това с какво искаш да се занимаваш и на къде се е отправила кариерата ти. Сега е идеалният момент да насочиш усилията си върху максимизиране на прихода ти. Прецени уменията и познанията си. Поискай повишение или се огледай за някакъв допълнителен източник на доход като консултантски услуги или фрийленс.

2. Освободи се от дългове

Сега, когато изкарваш повече пари, можеш да ги вложиш във финансовата си свобода като изплатиш всичките си дългове. Кредитите и кредитните карти са нещото, което може сериозно да навреди на бюджета и финансовото ти състояние. Направи си списък с приходите и разходите си и, поне докато не се освободиш от всички дългове, се въздържай от нерегламентирани харчове. Липсата на задължения ще промени изцяло начина ти на живот.

3. Помисли си за собствено жилище

Когато достигнеш определена възраст е добре да се замислиш дали да не предприемеш стъпката да бъдеш собственик на недвижим имот. Да имаш свой собствен апартамент, вместо да плащаш месечен наем е едно от най-страхотните неща, които един млад човек може да направи за себе си. Ако решиш да се впуснеш в това начинание, не забравяй, че винаги е по-добре да имаш спестени пари, които да вложиш, вместо да теглиш ипотечен кредит. Поговори с близките си. Заедно може да измислите най-удачното решение на въпроса.

Кога е добре да вземем жилищен кредит? За ваше улеснение, от Izbiram.bg ще ви кажат на какво трябва да обърнете внимание за да изберете най-изгодната оферта.

4. Помисли за старините си

В днешните несигурни времена, най-лошото, което можеш да направиш, е да разчиташ на осигуровките си и държавата, когато стане време да се пенсионираш. За съжаление, когато си млад, често тези далечни времена остават на заден план. Сега е най-доброто време да започнеш да спестяваш част от прихода си, дори минимална. Бъдещото ти аз ще ти бъде благодарно.

5. Спестявай

Спестяванията са различни от фонд „Спешни случаи“. Те са средства, които отделяш от месечния си приход, с които да можеш да си позволиш неща, различни от ежедневните разходи: скъпа почивка, нова кола или апартамент. Те са важна част от стабилните финанси на всеки човек и е важно да започнеш да спестяваш колко може по-скоро. 

Да постигнеш финансова свобода не е толкова сложно, колкото изглежда. Изисква се търпение, постоянство и следване на тези прости съвета.

Александър Коларов
Александър Коларов Отговорен редактор
Новините днес