Чаят е неизменна част от нашето ежедневие, но не винаги обръщаме достатъчно внимание на правилното му приготвяне. Грешките, които допускаме, могат да повлияят не само на вкуса на чая, но и на неговите полезни свойства. Нека да разберем как да избегнем пет често срещани грешки при приготвянето на чай.
Още: Банска капама: Какви особености има в нейното приготвяне?
Още: По какво се различава млякото с ориз по турски от нашето
Как да варим чай правилно: 5 най-чести грешки
Грешка №1: неправилно количество чай при варене
Една от основните грешки е използването на неправилно количество чай. Според класическата рецепта на 200 мл вода трябва да се използват 2 грама чай от листа, или с други думи 1 чаена лъжичка чай на чаша.
Нарушаването на тази пропорция може да доведе до преваряване, правейки чая горчив или, обратно, без характерен вкус и аромат. В допълнение, прекалено силният чай може да бъде вреден за здравето, тъй като може да повиши нивата на флуорид, което може да повлияе отрицателно на здравето на костите.
Още: Тези 8 неща трябва да почистите веднага, след като някой се разболее в дома ви
Още: Съживяване на антуриум: Ето как да му дадете втори живот
Чаят от този плод сваля кръвното и холестерола
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Без препарати: Почистете микровълновата до блясък само за 5 минути
Грешка №2: Повторно варене
Повторното накисване на чая е въпрос на дебат. Някои смятат, че няма смисъл да се приготвя отново охладен чай, тъй като той вече е предал всичките си полезни вещества при първоначалното приготвяне.
Британската компания за чай не препоръчва повторна инфузия, предвид европейския стандарт от 2 грама на чаша. В китайско-японската чайна традиция обаче многократното накисване се счита за норма, особено за оолонг, пуер и зелен чай.
Още: Защо много хора смятат, че канелата помага при високо кръвно?
Още: Полезно или вредно е миенето на месото преди готвене?
Грешка №3: Неправилно време за варене
Всеки вид чай изисква собствено време за накисване. Черният чай, улонг и пуер трябва да се варят 3-5 минути, зеленият и белият - 2-3 минути, тизанът - 5 минути. Предозирането с течение на времето може да доведе до окисление на феноли, липиди и етерични масла, което ще влоши вкуса и аромата на напитката.
Лекар: Тези 2 чая забавят стареенето
Грешка №4: Неправилна температура на водата за варене
Температурата на водата е друг важен фактор. Обикновено чаят се прави с вряла вода с температура 95 градуса. Въпреки това, за по-деликатни зелени и бели чайове, този параметър може да бъде намален до 75-85 градуса. Неправилната температура може да повлияе на развитието на аромата и вкуса на чая.
Грешка № 5: Избор на нискокачествен чай
Няма значение колко внимателно следвате всички предишни стъпки, ако използвате чай с ниско качество. Когато избирате чай, обърнете внимание на датата на събиране, опаковката и мястото, където е произведен. Избягвайте чай с изкуствени добавки, предпочитайте естествени съставки. Всички тези аспекти влияят на вкуса, аромата и ползите за здравето на вашия чай.