Ако забележите, че обикновено изпитвате ревност към партньора си и в резултат на това възникват конфликти във вашите отношения, трябва да се опитате да работите върху себе си. Следните 4 съвета от Микаела Питър могат да ви помогнат да се преборите с ревността си:
1. Останете независими
Не забравяйте да останете независими въпреки връзката си: Преследвайте собствените си цели, хобита и интереси. Поддържайте приятелствата си и търсете признание и потвърждение извън връзката си.
2. Обмислете поведението си
Отделете време да обмислите собственото си поведение и съзнателно да обмислите как то се отразява на партньора ви и връзката ви. Повишете доверието помежду си. Дайте си време на себе си и на партньора си.
3. Поемете отговорност за собствените си чувства
Контролирайте собствените си чувства, а не тези на партньора си. Опитайте се да разберете произхода на вашите чувства, какво означават те и какво искат да ви покажат. Понякога е полезно да наблюдавате собствените си мисли за известно време, вместо да реагирате прибързано. Това може да ви помогне да говорите конструктивно с партньора си за това, което искате и какви са вашите нужди, без да го обвинявате или критикувате.
4. Направете си равносметка
Понякога ревността е сигнал, че нещо липсва във връзката. Например, задайте си следните въпроси: Щастливи ли сте във връзката си? Прекарвате ли достатъчно време заедно? Имате ли интимни разговори? Чувствате ли се важен и оценен достатъчно от партньора си? Тогава можете да се доверите на партньора си и да говорите за това. Само когато той знае как се чувствате и какво мислите, той ще може да отговори на вашите мисли и притеснения и ще можете да се справите с ревността заедно.
Какво да правим при остър пристъп на ревност?
В случай на остър пристъп на ревност, Микаела Питър препоръчва да спрете, да се отдръпнете за момент, да се съберете и да размислите. Спонтанните или бурни реакции могат да доведат до ескалация и не са от голяма полза за засегнатите. Отдайте се на успокояваща разходка или дихателна медитация и след това спокойно преценете дали чувството се основава на факти, на какво точно отговаряте, от какво се страхувате и коя ваша нужда е заплашена или игнорирана. Или успявате сами да се справите с чувствата си, или говорите с партньора си и разкривате дискомфорта си. „Трябва обаче да поемете отговорност за собствените си чувства, вместо да отправяте необосновани обвинения към партньора си или да ги критикувате или да не им се доверявате“, предупреждава експертът.