Много хора обичат да се поглезят с пица, това ястие отдавна е престанало да бъде екзотично на нашата маса. Едни поръчват продукта за доставка, други я готвят у дома. Но здравословна ли е пицата? Има четири признака за здравословно ястие, което можете да ядете, дори и ако отслабвате.
Основата на пицата е тънко или дебело тесто, така че се счита, че това ястие е висококалорично и не е най-здравословното. Но наистина ли е така и възможно ли е да ядем пица поне няколко пъти в месеца? Или трябва да се откажем?
Плюсове и минуси на пицата
Пицата съдържа цялата гама от хранителни вещества. Тестото е източник на въглехидрати, пълнежите съдържат протеини, а сиренето съдържа мазнини. Теоретично дори можете да намерите диетични фибри в пицата. Например фибрите присъстват в доматен сос или зеленчукови пълнежи.
Още: Колко видове минзухари се срещат в нашата страна
Още: Стихотворение на деня, 22 януари, от Пейо Яворов
Проблемът е, че освен основните хранителни вещества, пицата съдържа и вредни компоненти, и често в прекомерни количества. На първо място това са наситените мазнини и солта.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Трябва ли да се пълни догоре с гориво резервоарът на колата през зимата
Още: Защо се смята, че бирената мая помага за силен имунитет
Най-вкусната ПИЦА: Ето как се приготвя
Колко често можете да ядете пица?
Здравият човек, който следи фигурата си, може да яде пица 1-2 пъти седмично, но само ако са изпълнени редица условия.
Още: Какъв църковен празник е на 22 януари - традиции и обичаи
Още: Уж е супа топчета по турски, но пасва и на нашия вкус
· Първото правило: за нормална порция се счита едно парче с тегло 100 -150 грама.
· Второто правило: по-добре е да ядете пица през първата половина на деня, не по-късно от 13-14 часа.
Кой не трябва да яде пица?
Хората със сърдечно-съдови заболявания и хипертония трябва да ограничат консумацията на пица. Трябва да се поглезите с това ястие не повече от няколко пъти месечно, като предпочитате пълнежи от постно месо или зеленчуци.
Също страдащите от целиакия или непоносимост към растителния протеин глутен, който се съдържа в зърнените храни а избягват пицата.
Тези, които страдат от затлъстяване или диабет, също трябва да изключат пицата от диетата си.
Най-вкусният блат за пица, който се приготвя за 10 минути
Как да направим пицата по-здравословна?
- Гответе у дома
Можете да променяте пълнежа, да коригирате количеството на съставките и т.н.
- Изберете рядко тесто и пълнозърнесто брашно
За да запазите автентичността на ястието, но да го направите по-малко калорично, по-добре е да изберете рядко тесто и частично да замените брашното с пълнозърнесто брашно. Друг лайфхак е да изядете само част от парчето с плънката и да изхвърлите кората.
- Без наденица или бекон
По-добре е да замените пълнежа с наденица, бекон и други пушени меса с резени пиле или постно говеждо месо. Определено не трябва да превръщате пицата в пай с месо от различни месни продукти. Колкото по-прост е пълнежът, толкова по-здравословен е той. От сирената е по-добре да изберете моцарела.
- Не забравяйте за зеленчуците
Увеличете количеството растителни съставки. Вместо сметанов сос е по-добре да използвате доматен сос. За плънката са подходящи парченца чушка, гъби, артишок, патладжан, тиквичка, спанак или рукола. Между другото, ще бъде полезно да използвате зеленчуци като гарнитура. Нека едната половина от порцията е парче пица, а другата половина лека зеленчукова салата. Фибрите ще ви помогнат да се почувствате сити по-бързо, ще забавят усвояването на въглехидратите и ще предотвратят рязък скок на кръвната захар след хранене.