На 15 април 1912 г. потъва легендарният британски лайнер "Титаник".
Построен в корабостроителницата Harland and Wolff в Белфаст, "Титаник" е най-големият пътнически параход в света по онова време. Сблъсъкът му с айсберг обаче се оказва фатален и хиляди губят живота си в ледените води. Сред тях са и 38 българи.
"Осем българи от Гумощник тръгват с „Титаник“ за Америка, примамени от афиши за новия рай на планетата и заради голямата беднотия", разказва Ангелина Георгиева, секретар-библиотекарят на Народно читалище „Отец Паисий-1927г." и екскурзово, пред "Фокус" по повод годишнината.
По думите ѝ общо загиналите наши сънародници са 38. „Преди тръгването на „Титаник“ в селото са минавали с примамливи афиши, на които е пишело „Открийте новия рай на планетата“. Подмамени от това обещание и заради голямото тегло и беднотия, българите от Гумощник са тръгнали, като за целта са си продали земите и са взели заеми“, каза Георгиева.
Тя отбеляза, че в нощта на 14 срещу 15 април 1912 г. корабът „Титаник“ потъва. След това в Гумощник е извършено символично погребение на техни вещи и дрехи, тъй като телата им са били в океана.
"Голям е интересът към паметника-кенотаф на загиналите при потъването на „Титаник“ в Гумощник", допълва Георгиева. Той се намира в църквата „Св. Николай Летни“ в Гумощник.
„Идеята най-вероятно идва от техните близки. Най-вероятно паметникът е създаден няколко години след потъването на „Титаник“. На преден план са изписани имената на осмината удавени, а от дясно на паметника пише: „В памет на удавените в Атлантическия океан, в парахода „Титаник“, 2 април 1912 г.“. Датата на паметника е по стар стил, иначе по нов това се е случило на 14 срещу 15 април“, обясни Георгиева.