Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

3 негативни емоции, които водят до диабет

03 август 2021, 08:00 часа

Оказва се, че коварният диабет е свързан с емоциите ни.

Това нелечимо заболяване (при правилен подход се осигурява напълно нормален живот) е свързано с нарушаване на производството на хормона инсулин.

По правило се провокира от наднорменото тегло (злоупотребата с мазни и сладки храни) и заседналия начин на живот. Въпреки това появата му се свързва и с психосоматиката, тоест с емоциите ни. Оказа се, че диабетът може да бъде причинен от силен стрес. В частност, се смята, че болестта е провокирана от стресови ситуации, възникнали през последните 5 години преди нейното проявление.

Как диабетът е свързан с емоциите ни?

Инсулинът, който липсва на диабетиците, се произвежда по-слабо при стрес. Но глюкозата се произвежда в по-големи количества в такива ситуации. Така тялото получава необходимата енергия за борба със стреса.

Колкото по-силен е стресът, толкова повече глюкоза се произвежда. В същото време хората, склонни към психосоматични заболявания, често запазват емоциите си вътре в себе си.

В случая хормоналният фон е в дисбаланс. Поради това рискът от диабет се увеличава.

Причини

1. Постоянен емоционален стрес

Стресът, емоционалните травми, умората и повишената тревожност имат изключително негативен ефект върху здравето.

2. Неспособност да мислим позитивно

Постоянното оплакване от живота, недоволството от всички и всички (и от нас самите), прекалено високите очаквания, неспособността да се радваме на живота, да живеем тук и сега (постоянни мисли само за миналото или бъдещето) - всички тези мисли провокират диабет.

3. Невъзможност за изразяване на любов

Тук не става въпрос само за любовта към конкретен човек, а към живота и света като цяло. Чувството на липса на любов от другите, липсата на внимание и празнота предразполагат към заболяването.

Кой е изложен на риск?

С най-висок риск са следните индивиди:

  • хората с ниско самочувствие, които са несигурни, недоволни от себе си
  • хората, които живеят в очакване на грижи и защита от другитераздразнителните и тревожните хора
  • пасивните личности

Диабет при децата

При децата и юношите диабетът често е причинен от чувство на несигурност, самота и страх от изоставяне.
Може би в семейството на детето е имало конфликти между родителите, може би родителите са прекалено строги.  Друга причина е преживяна детска травма (загуба на член на семейството, например).

Не давайте на детето си сладкиши всеки път, когато е тъжно. В противен случай то ще изгради навик да теши мъката и разочарованията си с храна. Това единствено увеличава риска от развитие на диабет.

Практика за лечение и профилактика

Запазете спокойствие

Както вече казахме, диабетът е провокиран от стрес, възникнал през последните 5 години. За лечението или предотвратяването на развитието на болестта си струва да приложите техниката за самоанализ.

Вземете лист хартия. От едната страна вляво напишете всички стресиращи и травматични ситуации за 5 години, които помните. И отдясно напишете как сте ги преживели, какво сте направили, дали сте се борили или сте се отказали, дали сте си помогнали по някакъв начин да ги преодолеете или поне да забравите за тях известно време или просто не сте успели да ги забравите дори за миг.

Обърнете листа. Вляво напишете всичко, което ви доставя удоволствие. И отдясно запишете кога използвате тези методи (само в стресова ситуация, изключително рядко, на големи празници).

Сравнете двете страни на листа. Вижте кои от тези неща ви нараняват най-много, психологически (или дори физически). Вижте какви удоволствия може да не са особено полезни (като например лакомства за хранене при стрес). Анализирайте как излизате от стресови ситуации и как не бихте искали да го направите и след това как бихте искали да се случи. Това ще ви помогне да разберете по-добре себе си и да се научите как да разрешавате вътрешните си конфликти.

Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес