Не само през зимата, но и през лятото двигателят на автомобила е подложен на екстремно натоварване.
Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Още преди затоплянето на времето е добре да смените моторното масло с по-вискозно, да проверите нивото и състоянието на охлаждащата течност и да измиете радиаторите, ако е необходимо.
Изглежда, че необходимостта от тази процедура е очевидна, но много шофьори я пренебрегват. И това е първата груба грешка, която съсипва двигателя. Ето кои са и останалите грешки, които допускат шофьорите през лятото.
1. Не сменят маслото
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
В навечерието на лятото има смисъл да замените препоръчаното масло с по-вискозно. Например, ако ползвате 5W30, изберете 5W40.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Що се отнася до охлаждащата течност, тя трябва да се сменя на всеки 50 000 - 60 000 км. Тези, които пренебрегват тази препоръка, рискуват от задръстване на помпата, пробив в ангренажния ремък и запушване на канали и тръби на охладителната система с корозивни отлагания. И всичко това се случва дори при нормални условия. Но под въздействието на топлината ситуацията се влошава.
2. Не загряват двигателя
Втората сериозна грешка, която много шофьори допускат през лятото, е отказът да загреят двигателя преди да потеглят с автомобила. Голяма част от тях погрешно вярват, че това е необходимо само през зимата.
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Още: Каква е разликата между пчелен прашец и прополис
През лятото маслото е с по-нисък вискозитет, което е опасно за двигателя. Но не забравяйте, че той има конструктивна работна температура. Освен това хидравличните повдигачи, обтегачите, фазопревключвателите и други елементи, „обвързани“ с налягането на маслото, могат да функционират правилно само при работна температура.
Ако искате да запазите двигателя си, добре е да отделите 1-3 минути за загряване. Това време е напълно достатъчно, за да може маслото да достигне до системата. Освен това, както при студено време, не стартирайте веднага с пълна мощност, докато температурата на двигателя не достигне 80-90 ° C. Опитайте се да избягвате внезапно ускорение и високи скорости.
3. Не следят температурата на двигателя
И накрая, през лятото е много важно да следите температурата на двигателя и внимателно да боравите с педала на газта особено в задръствания, при дълги изкачвания нагоре и офроуд терен.
Ако температурата надхвърли "здравословните" 80-90 ° C, необходимо е незабавно да да спрете, да изключите двигателя и да отворите капака. Само след 10-15 минути, когато налягането в охладителната система спадне, можете бавно да добавите антифриз (ако е необходимо) и да стартирате двигателя отново.
Ако това не помогне, вероятно термостатът не работи. В този случай е по-добре да спрете да експериментирате и да се обадите на Пътна помощ.