Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

2 често срещани грешки при оказване на първа помощ след изгаряне

15 май 2022, 09:40 часа

На всеки се е случвало да се изгори на печката, да се залее с горещо олио или направо да пострада от истински огън. В такива моменти осъзнаваме, че не знаме как да реагираме и какво да направим с раната веднага след изгарянето. Някои хора в стремежа си да облекчат болката, третират изгореното по изключително грешен начин.

Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025

Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?

Сергей Ковальов, спасител от международен клас и ръководител на училището по безопасност на WST, сподели кои са основните грешки, допускани в подобни ситуации. По думите му първата помощ при термични изгаряния е охлаждане на увреденото място под течаща вода. Трябва да правите това минимум 10-15 минути.

Основната грешка на пострадалите е, че изгарянето се охлажда много малко: буквално 2-3 минути, докато болката премине, споделя експертът в свое интервю.

Факт е, че при контакт с горещата повърхност на тъканната клетка, освободената енергия продължава да се разрушава. Следователно задачата на жертвата е да се отърве от нея възможно най-скоро. Водата, поради високата си топлопроводимост, абсорбира тази енергия добре.

Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола

Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин

Втората грешка при изгарянията е използването на Де пантенол. Първоначално този инструмент е създаден с цел възстановяване на засегнатите тъкани - изгаряния, които отдавна са охладени.

Де пантенолът е средство за регенерация, идеално възстановява тъканите, но нанасянето на пяна или мехлем веднага след изгаряне е голяма грешка, твърди експертът. Според него, покривайки мястото на изгаряне с Де пантенол, само се влошават нещата. Това се дължи на факта, че "капачката" пяна или мехлем затваря изгарянето, създавайки ефекта на термос, причинявайки още по-травматично засягане на тъканта.

Ако няма течаща вода, но наблизо има езерце или река, можете да потопите изгореното там и да създадете ефект на движение. Освен това, за първа помощ, можете да използвате специални гелове или кърпички, които са напоени с гел. Продават се в аптеките.

Добре е предварително да сте информирани как се постъпва при изгаряне и да имате наблизо нужните ви за първа помощ медикаменти. Никога не правете нищо на своя глава, за да не утежните и без това лошото положение. Дори е по-удачно да се обадите на телефона за спешна помощ, където ще ви свържат с компетентен медик. Не оставяйте изгореното без надзор и грижа.

Още: Знаете ли какъв е нормалният пулс по време на сън?

Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес