В днешния свят, когато технологията и науката разкриват тайните на вселената, Земята продължава да представлява източник на удивление и непрестанен интерес. Откритията и научните изследвания непрекъснато ни учат за разнообразието и сложността на нашата планета. В тази статия ще разгледаме необичайни и интересни факти за Земята, които може би сте пропуснали в учебниците.
1. Не са нужни 24 часа, за да се извърши едно завъртане около оста
Обикновено считаме, че Земята се завърта около своя ос за 24 часа, но това не е напълно вярно. Научни изследвания показват, че едно пълно завъртане на Земята, наречено сидеричен ден, наистина отнема 23 часа, 56 минути и 4 секунди.
Колко процента е водата от повърхността на Земята?
2. Земята е радиоактивна
Земята не е само планета, която обикаля около Слънцето; тя също е и радиоактивна. Половината от топлината на Земята идва от радиоактивния разпад в нейното ядро, генерирайки до 40 теравата топлина.
3. 70% от Земята е покрита с вода
Този факт може да обясни защо Земята често се описва като "Синята планета". Над 70% от повърхността на Земята са покрити с вода.
4. Земята е 10 000 пъти по-стара от хората
Земята е близо 10 000 пъти по-стара от хомо сапиенс, които съществуват от максимум 450 000 години, докато възрастта на планетата е 4,5 милиарда години.
Изобщо не е кръгла. Каква форма има Земята? (ВИДЕО)
5. Земята не е идеално кръгла
Земята не е съвършено кръгла - тя е по-издута около екватора. Това несъвършенство е толкова малко, че планетата изглежда кръгла за човешкото око при гледане от космоса, а главния виновник за водните басейни. Този факт, определено може да се използва като аргумент за хората, които отричат, че планетата е кръгла.
6. Денонощията стават по-дълги
Времето, което отнема на Земята да направи една пълна обиколка около своята ос, се увеличава с времето. Преди 620 милиона години денят е бил дълъг само шест часа. Преди 620 милиона години това се е увеличило до 21,9 часа, а днес приблизително 24 часа. С всеки век Земята се забавя с 1,7 милисекунди.
7. Не винаги е имало няколко континента
През вековете континентите на Земята са се събирали и разделяли. Преди 800 милиона години те образували суперконтинент Родиния, след това се събрали отново преди 250 милиона години в суперконтинента Пангея.
Съществува ли втора планета Земя?
8. Най-сухото място на Земята
Пустинята Атакама в Чили е най-сухото място на Земята. Град Калама в Атакама, например, не е виждал дъжд в продължение на 400 години.
9. Земната гравитация не е еднаква навсякъде
Гравитационните сили на Земята не са еднакви във всички части на света поради различията в масата и формата на планетата, за които споменахме.
10. Луната не е единственият спътник на Земята
Освен Луната, Земята има и други два "спътника" - астероида 3753 Cruithne и астероида 2002 AA 29.
Места на планетата Земя, които излъчват тайнствена сила
11. 97% от водата на Земята е солена
Изглежда, че Земята е богата на вода, но само 3% от нея е прясна. Останалите 97% са солени води в океаните.
Света, в който живеем, се оказва още по-загадъчен и удивителен, отколкото можем да си представим. От необичайните особености на Земята като радиоактивността й до вечната промяна в дължината на денонощията, нашата планета предоставя постоянен източник на научни изследвания и вълнуващи факти.