Няма как всеки да се чувства постоянно щастлив. Човешкото съзнание прелива от различни емоции и рано или късно може да се почувстваме нещастни. А нещастието вреди на имунната система и може да отключи неприятни заболявания.
Още: Какъв църковен празник е на 12 януари - традиции и обичаи
Още: Ерих Фром: Свръхгрижовната майка компенсира своята пълна липса на способност да обича
Затова е важно да се научим да елиминираме негативизма и да го превърнем в позитивизъм. Така ще се чувстваме много по-добре и ще накараме хората около нас да са щастливи и радостни. Важното е да елиминираме вредните емоции, защото те започват да властват над нас. Трябва да ги стопим и да не ги допускаме по никакъв начин.
Сега е време да се разберем кои са 10-те най-вредни емоционални състояния, които водят до стрес, напрежение и негативизъм.
1. Постоянна тревожност
Ако ние не сме напълно уверени в това, което правим, много вероятно е да се чувстваме тревожни и постоянно заплашени от провал или неуспех. На това може да се дължат и проблемите със съня, липсата ни на увереност, плахост във вземането на решения и други подобни проблеми.
2. Перманентна тъга и самосъжаление
Постоянно изпитваме мъка и се самосъжаляваме за всичко. Всичко това е огромна пречка, когато трябва да взимаме ключови решения. Това ни пречи да общуваме нормално с хората, защото те започват да ни избягват.
3. Непрекъсната неудовлетвореност
Още: Учителят Дънов: Ако мисълта за даден човек никога не изчезва от съзнанието ви - той ви обича
Още: Къде се среща естествено газирана минерална вода в България
Въпреки, че полагаме големи усилия да направим правилно нещата, често пъти претърпяваме частични неуспехи. Всеки път не сме доволни от постигнатото и омаловажаваме постигнатите резултати. А те в крайна сметка не са никак лоши, просто нашата настройка е грешна. По този начин упоритостта ни изчезва и ние ставаме подвластни на лошото си настроение, вместо да сме щастливи и доволни дори и от малкото, което сме постигнали сами.
4. Съмнение в собствените си сили
Когато не сме сигурни в себе си и подценяваме способностите си, хората започват да ни използват и да налагат мнението си. Тази несигурност води до това, че ставаме зависими от чуждото мнение и могат лесно да ни манипулират.
5. Чувство на вина
Често пъти някой се опитва да ни изкара виновни, а ние знаем, че сме напълно невинни. Но когато ни се насади чувство за вина, то спира нашето развитие, ние ставаме намръщени отчуждени и започваме да игнорираме хората около нас.
6. Постоянен гняв
Яростта и гнева ги има всеки човек, но трябва да се научим да владеем емоциите си. Не е нормално да се ядосваме за щяло и нещяло. Трябва да бъдем по-разумни и да мислим философски. Гневът не е полезен нито за нас, нито за нашите близки и приятели.
7. Поставяме нещата под съмнение и ги отричаме
Не е добре да си мислим, че винаги ние сме правите, а другите са грешниците. Трябва да се научим да приемаме нашите грешки и да си ги признаваме - както пред себе си, така и пред останалите. В противен случай изглеждаме глупаво в очите на другите.
8. Завиждаме на останалите
Когато някой успее да постигне повече от нас, ние трябва да го подкрепим, а не да го гледаме завистливо и да се амбицираме да го надминем. Когато се чувстваме добре, нашият успех рано или късно ще кацне на рамото ни.
9. Изпадаме в депресивни състояния
Доста опасно чувство е депресията, защото възстановяването от нея става бавно и трудно. Ако усетим, че отиваме натам, трябва бързо да потърсим професионална помощ или ако не ни е възможно да се видим с някой приятел, който държи на нас и би ни избавил от това състояние.
10. Често пъти плачем
Човек понякога му избиват сълзи - било то от радост, било от тъга. Но ако това състояние стане постоянно, то ни пречи да живеем живота си пълноценно. Ако се разплакваме за всичко, с което не сме съгласни, ние ставаме подвластни на една вечна тъга, която трудно отминава.