Освободеният по времето на първото водено от Стефан Янев служебно правителство зам.-председател на ДАНС Недялко Недялков е възстановен на поста си от Софийския градски съд. Решението е взето на 22.02.2022 година и вече е качено в съответния дигитален архив. То обаче подлежи на обжалване пред Върховния касационен съд (ВКС) - дали жалба е подадена, не е публично ясно.
Още: Бомбените заплахи към български училища са изпратени от руска платформа
Още: "Няма заплахи": МВР разкри кое е породило сигналите за бомби в училищата
Съгласно взетото решение, ДАНС е осъдена да плати общо малко под 3400 лв. държавни такси и разноски. По-важното обаче е, че Недялков не получава две обезщетения - едното е 20 536,20 лв. плюс лихва, а другото - почти 14 150 лв., но за сметка на това съдът му присъжда 26 925,24 лв. обезщетение плюс лихва, което ДАНС трябва да му плати, защото го е оставил без работа в периода 1 юни - 1 декември, 2021 година.
При освобождаването си Недялков заяви, че ще се обърне към съда, защото основанието да бъде уволнен е, че системно не се справя със задълженията си и уронва престижа на агенцията, но това не е вярно - за доказателство той изтъкна, че бил награждаван. Пред съда представени от ДАНС документи потвърждават това - многократно е награждаван от председателя на ДАНС и от главния прокурор.
Недялков твърди, че е махнат заради резултатите, постигнати от агенцията в "борбата с олигарсите и за разбита шпионска мрежа", припомня в. "Сега".
Още: Окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло"
Още: Укривали данъци и не внасяли осигуровки: Разбиха престъпна група, ощетявала бюджета с милиони
Недялков е уволнен дисциплинарно и затова махането му от агенцията подлежи на съдебен контрол, приемат градските съдии Любомир Василев, Калина Анастасова и Десислава Алексиева. Решението за уволнението на Недялков е мотивирано с писмо на шефа на ДАНС, че има създадено негативно обществено мнение и уронване на авторитета и престижа на ДАНС, както и тенденция на чувствителен спад в оперативно-издирвателната и информационно-аналитичната дейност "през последните няколко години", за което носи отговорност и Недялков. Затова ДАНС трябва да докаже, че Недялков е извършил тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, или че е накърнил престижа на агенцията. В случая обаче няма данни и дори ясни твърдения за конкретни дисциплинарни нарушения, а само общи констатации за негативно обществено мнение и уронване на авторитета и престижа на ДАНС, допълва съдът. Само липсата на мотиви е достатъчна уволнението да бъде отменено.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: При опит да бъде нелегално пренесен: Хванаха голямо количество фреон във Видин
Още: "БОЕЦ": Висшият съдебен съвет, работещ с изтекъл мандат, си е раздал огромни бонуси
Дотук движението на делото е следното - на първа инстанция Недялков не спечели, но в Софийски градски съд вече печели.
От години, в различни медийни публикации, Недялков е сочен за приближен до бившия депутат от ДПС Делян Пеевски. Той е човекът, разписал забраната сегашния вътрешен министър Бойко Рашков да има допуск до класифицирана информация. Решението е взето преди 2 години и е със срок от 3 години. През 2017 година Рашков, като ръководител на Националното бюро за контрол на СРС, обяви, че тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров е забранил на подчинените си да сътрудничат на бюрото в работата му. Съответно, Рашков посочи, че няма как бюрото да каже дали службите не подслушват масово незаконно, като беше много остър в думите си - че в 8 от 10 случая службите лъжат бюрото дали подслушват незаконно граждани - нещо, което Цацаров яростно отрече.