Неотдавна източната външна граница на ЕС от България към Турция се смяташе за преодолимо препятствие. Дупки в порутената ограда и корумпирани служители характеризираха ситуацията по 270-километровата граница. Но правителството в София, чиято обявена цел е присъединяването на България към Шенгенското пространство, в последно време засили значително борбата с корупцията и нелегалната миграция. Такова заключение е изказано в пространна статия на "Велт".
Според Министерството на вътрешните работи само до август тази година 131 000 опита за нелегални преминавания на границата са били предотвратени, което е 40% повече в сравнение със същия период на миналата година. Документирани са както случаи, при които гранични полицаи употребяват сила спрямо мигранти, така и нападения на мигранти спрямо полицаи.
Също така се е повишил рязко броят на разследвания спрямо каналджии, които често прехвърлят мигранти от България към Германия – в резултат от сътрудничество с Европол и с разследващи от Германия, за чиято помощ България официално помоли.
София отчита успехи също по Западния Балкански маршрут, който минава през България, Сърбия и Македония. Това би означавало, че почти никакви нелегални мигранти от България няма да достигнат Сърбия, откъдето те по-рано продължаваха пътя си на север. Броят на регистрираните опити за нелегални прехвърляния от Македония е над десет пъти по-голям, отколкото тези от България, според запитване на Die Welt. С това проблемът предимно е в Хърватия и Словения, които са най-близките външни граници на ЕС от посока Северна Македония.
Още: Словения въвежда полицейски контролно-пропускателни пунктове на границата с Хърватия
Що се отнася до присъединяването на България към Шенген, Германия вече се е ангажирала с подкрепа. София е изпълнила всички критерии, каза Федералния канцлер Олаф Шолц още преди година.
Работата на МВР
Над 5650 служители от ГД "Национална полиция", СДВР и ОДМВР, ГД "Гранична полиция", ГД "Борба с организираната престъпност" и Дирекция "Миграция" участват в специализираната полицейска операция, разпоредена от главния секретар на МВР главен комисар Живко Коцев. Обобщените данни към 16:00 часа на 28 септември сочат: В рамките на операцията, която е в цялата страна, са проверени 1991 адреса, 32 320 превозни средства и 48 101 лица.
За срок до 24 часа са задържани 300 души – от тях 234 незаконно пребиващи чужди граждани, 26-ма подпомагащи незаконната миграция и 26 - за други нарушения. Установени са 20 лица, обявени за общодържавно издирване.
Акад. Денков: Превенцията на нелегалната миграция е приоритет за България