Приключила е проверката на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ за ваксинирането на общински съветници в Сандански, съобщи здравният министър проф. Костадин Ангелов, цитиран от БНР.
Още: Да си „купиш“ къртица – винаги го е имало: Говори криминалист
Още: Вместо да вземе 16 млн. лв. от държавата, "Евролаб" трябва да плаща - засега
От нея става ясно, че на 8 януари са извършени имунизации на 7 служители от социалния патронаж, един учител и един пенсионер.
На 9 януари са имунизирани 24 души, сред които и роднина на директора на лечебното заведение, които не са включени във Фаза 1 от Националния план за ваксиниране срещу Covid-19.
Сред ваксинираните са били местни законодатели, включително председателят на Общинския съвет Николай Шаламандов от ВМРО, както и дъщерята на шефа на болницата.
Още: Трамвай дерайлира и се удари в стълб в София (ВИДЕО)
Още: "Колеги, прибирайте се": Директорите, спрели акция срещу контрабандата, били уволнени преди месец
Петдневният срок за прилагане на ваксините е бил валиден до 11 януари, което означава, че е имало време те да бъдат пренасочени, посочи министър Ангелов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "БОЕЦ" пусна ВИДЕО от скандалната акция на ГДБОП в стил "оставете престъпниците на мира"
„Считам, че изпълнителният директор на болницата не е спазил изискванията на имунизационния план на Република България, ваксинационния план, не е осъществил достатъчно добра организация и координация. Лечебното заведение е общинско. Министърът на здравеопазването не може да извърши кадрови промени в него“, каза той.
„Ако това лечебно заведение беше под ръководството... и Министерството на здравеопазването беше принципал, щях да освободя изпълнителния директор“, добави министър Ангелов.
Директорът на болницата в Сандански Илия Тонев призна, че дъщеря му е имунизирана.
Още: Крият ли полицаи престъпления във Велинград? Проверяващите спят в хотел, свързан с проверяваните
Още: Дете загина на пътя, 2 дни по-късно камион се преобърна на същото място
„В последния момент се наложи и на дъщеря ми да направя ваксина“, каза той.
Според д-р Тонев обаче нарушение на закона няма.
„От чисто юридическа гледна точка няма никакви нарушения. Защото в плана пише приоритетно, не пише задължително. Сто и шест души от 450 души персонал изявиха желание за ваксинация“, каза той.
Причината за ваксинирането на хора, които не попадат в първата фаза за имунизация, е че много от медиците в списъка са се отказали, други пък са се заразили с Covid-19, преди да дойдат ваксините. Така от списъка отпаднали над една трета. Тревожно нисък е и процентът на желаещите да се ваксинират медици- едва 20 процента според д-р Илия Тонев.
Работата на РЗИ - Благоевград също е проверена, като там не са отчетени сериозни нарушения, които да налагат санкции.